Nedelja 30.05.2010.
16:39

Gazda Petar na usluzi narodu


U vreme srpske države, oblast se zvala Usora i njome je do 10. veka vladao Časlav Kotromanić. "Nasledio" ga je prvi bosanski ban Kulin i za vladajuću veru dozvolio bogumilsku.

Sveto mesto Savino


U tesličkom selu Liplje nalazi se istoimeni manastir, jedan od najstarijih u Bosni. Potiče sa početka 13. veka, a u narodu se veruje da je zadužbina svetog Save. U istorijskim dokumentima se pominje i kao Osovica. Isprava je bio posvećen svetom Nikoli, a od 19. veka Bogorodici. Već od osnivanja u njemu je radila radionica za prepisivanje knjiga. Danas, bratstvo manastira čine četiri monaha i monahinja.

Svaki trag se bogumilima ipak izgubio do kraja 15. veka tako da su iz tih vremena ostali samo nadgrobni spomenici, stećci, i razvaline nepoznatog grada kod banje Vrućice.

Turski sultan Muhamed Drugi je 1463. osvojio Bosnu, ali je ubrzo ugarski kralj Matija uspeo da mu preotme sever, i osnuje jajačku i srebreničku banovinu, u koju je ušla i Usora. Iza poslednjih bosanskih feudalaca zaostali su stari gradovi Kastel, i tri Gradine.

Novim, austrijskim vlastima koje su umarširale u Bosnu 1878, odmah su za oko zapale guste teslićke šume, pa su ubrzo izgradili prugu, potom i fabriku za preradu drveta, "Destilaciju", od koje je nastao današnji Teslić.
 

Predanje kaže da je ime dobio od srednjovekovne porodice Teslić, od kojih je čuven bio gazda Petar. Pored velikih i plodnih oranica, imao je u tom kraju pašnjake, šume, gostionicu, dućane, pilanu, kovačnicu i radionicu za razne usluge.

Pred turskim hordama pobegao je oko 1527. u Sisak, ali je pre toga spalio sve imanje, koje nije mogao da ponese, kako ne bi služilo okupatorima. Vekovima kasnije, njegov imenjak je osnovao čuvenu Teslić banju.

Taj Petar Teslić je bio austrijski oficir u Prvom svetskom ratu, ali je prebegao na srpsku stranu. Kraljevina Jugoslavija ga je penzionisala u činu pukovnika uz veliku otpremninu, pa je potom postao fabrikant pića u Petrinji.

2024 © - Vesti online