Izborni skok u Južni tok
On nije ni približno rekao kada bi to moglo da bude, pa njegov optimizam sve više lični na predizborni marketing.
Da podsetimo, priču o obnovi projekta Južni tok podgrejao je pre mesec dana ambasador Ruske Federacije pri Evropskoj uniji Vladimir Čižov, koji je nagovestio sličnu mogućnost.
- Postoje izgledi za to, a Rusija je spremna da snabdeva energentima evropske potrošače u količinama koje oni mogu da kupe - izjavio je tada Čižov.
On je rekao da su u EU i dalje prisutna podeljena mišljenja: jedni iskreno žale za Južnim tokom, dok su drugi preokupirani "velikim ciljem da smanje zavisnost od ruskih energenata".
Gde je 30 miliona evra
Bajatović je mesecima bio na meti kritike javnosti jer nije odgovorio na pitanje kako je i gde prebačeno 30 miliona evra sa jedne firme na drugu u okviru projekta Južni tok koji je tada već bio ugašen.
- Sve je urađeno po zakonu. Policija je bila više meseci i sve proveravala. Ako neko nešto treba da kaže to su nadležni organi - brani se Bajatović.
Međutim, odmah je stigao demanti iz Moskve.
- Projekat Južni tok je obustavljen i na njemu se ne radi - izjavio je portparol predsednika Rusije Dmitrij Peskov. On je podsetio da je projekat zatvoren zbog, kako je rekao, pozicije Evropske komisije. Peskov je dodao i da Brisel nije promenio stav prema tom gasovodu.
Gasovod Južni tok, od koga su Rusi i zvanično odustali, trebalo je da ispod Crnog mora dovede gas do Evrope i zemalja Balkanskog poluostrva.
Sve je propalo kada je Bugarska, koja je bila predviđena da bude evropsko gasno čvorište, popustila pod pritiskom Vašingtona i Brisela i odustala u jeku ukrajinske krize od gradnje.