Bitka za manje lošu Uniju
Ostrvo je trenutno podeljeno na dva gotovo izjednačena bloka, samo nešto više od mesec dana uoči plebiscita zakazanog za 24. jun.
Zvaničnu kampanju otvorio je u četvrtak Džeremi Korbin, lider najveće opozicione partije (laburista), sa tezom da Evropska unija ima mnogo slabosti, ali da je manje loša od ostalih opcija.
U govoru u centralnom Londonu, Korbin je izneo njegov "socijalistički argument" za ostanak Britanije u EU, sa osnovnom tezom da Evropska unija "ima mnogo slabosti, ali da one mogu da se otklanjaju jedino ako ostanemo unutar Zajednice i delujemo na njenoj promeni".
Korbin pritom naglašava da je tokom godina često kritikovao odluke Unije, od manjka demokratskog kapaciteta, do politike privatizacije, "ali je u najboljem interesu Velike Britanije da ostane u Uniji... Ako je EU naš glavni problem, kako to da su Nemačka, Italija, Francuska ili Španija bolje na mnogim (strateškim) sektorima, naročito na polju zaštite radničkih prava" - rekao je Korbin.
Čudni saveznici
Tako su se, na platformi odnosa sa Evropskom unijom, našle na zajedničkoj poziciji dve potpuno različite "ideologije" - ona Dejvida Kamerona koji zastupa opštu privatizaciju i kapital, na jednoj, kao i Džeremija Korbina koji traži "socijalističku Evropu", na drugoj strani.
On istovremeno tvrdi da je sasvim moguće biti kritičan prema manjkavostima Evropske unije, a biti istovremeno uveren u korist i potrebu ostanka u Zajednici".
Britanija je trenutno podeljena na dva izjednačena bloka na pitanju ostanka ili odlaska iz EU, isto kao i sama Korbinova Laburistička partija, ali ovakav ulazak lidera te stranke u kampanju znači jaku podršku "proevropejcima" na Ostrvu.
Naoko bizarno, ali to, istovremeno, znači vetar u leđa premijeru Dejvidu Kameronu koji se - uprkos evroskeptičnoj većini u njegovoj Konzervativnoj partiji - odlučio da lobira za ostanak u nekoj njegovoj "reformisanoj" Uniji.
Takvu Uniji ponudio je građanima nakon dugih pregovora i kontroverznih aranžmana sa Briselom.