Ponedeljak 11.04.2016.
08:55
Vestionline

I Hirošima je bila greška, ali izvinjenja neće biti

Reuters
Prošlost ih ne zanima, važne su sadašnjost i budućnost: Džon Keri

On je ovaj spomenik nazvao "jasnim, oštrim i ubedljivim podsetnikom" da treba okončati pretnju od nuklearnog oružja, istovremeno dok predsednik SAD Barak obama razmatra da poseti taj grad sledećeg meseca.

Zvaničnici Bele kuće su nedavno otkrili da predsednik Obama razmatra mogućnost da kasnije ovog meseca, u vreme održavanja samita G7, poseti Hirošimu, iako se samit održava u drugom delu Japana.

Kerijeva poseta Hirošimi, kao i spekulacije da bi i Obama mogao da poseti taj grad, izazvao je sugestije da bi zvanični Vašington mogao zvanično da se izvini zbog bacanja atomske bombe u avgustu 1945. godine, koja je ubila 140.000 ljudi. 

Šef američke diplomatije je, medjutim, smanjio ta očekivanja, dok je jedan zvaničnik Stejt departmenta otvoreno izjavio da do izvinjenja neće doći.

Šta je bilo - bilo je

- Moja poseta Hirošimi ima veoma posebno značenje o snazi naših odnosa i puta koji smo zajedno prešli od teških ratnih vremena - poručio je Keri japanskom ministru spoljnih poslova Fumiju Kišidi. 

- Prisetićemo se prošlosti i odati počast onima koji su izgubili živote, ali svrha ovog putovanja nije povratak u prošlost, već se radi o sadašnjosti i i budućnosti - istakao je Keri. 

"Svi na svetu bi trebalo da vide i osete moć ovog memorijalnog centra. On je jasan, oštar i ubedljiv podsetnik ne samo naše obaveze da okončamo pretnju nuklearnog oružja, već i da uložimo sve moguće napore da se izbegne i sami rat", napisao je Keri u knjizi utisaka, dodavši: "Rat mora da bude krajnje sredstvo, a nikad prvi izbor". 

Keri i njegove kolege iz G7 su na spomenik žrtvama u Hirošimi stavili vence, a japanska deca su im kasnije poklonila ogrlice napravljene od papirnih ždralova, koji su simboli mira. 

Najveći deo žrtava u Hirošimi je poginulo kad je bomba bačena 6. avgusta, dok su hiljade preminule kasnije od posledica radijacije. 

 

2024 © - Vesti online