Novi pristup prevenciji zaraze HIV virusom
Stručnjaci su ocenili da se na taj način mogu izbeći i neki od rizika da pacijent stekne otpornost na te lekove, do koje može doći kad se oni koriste u obliku pilule, prenosi Rojters.
Hiv virusom je u svetu trenutno zaraženo više od 33 miliona ljudi, a od side je dosad umrlo 25 miliona, procenila je Agencija UN za sidu (UNAIDS).
Više od polovine osoba zaraženih HIV-om su žene, od kojih su mnoge inficirali muževi ili partneri iz stabilne veze. Mnoge od tih žena nisu u mogućnosti da insistiraju na upotrebi kondoma pri seksualnom činu.
Stručnjaci za sidu već odavno tragaju za mikrobicidima, u obliku krema, gela i slično, koji bi predstavljali hemijsko odbrambeno sredstvo protiv zaraze HIV virusom.
Na skupu u Pitsburgu bilo je reči o sledećim verzijama zaštitnih sredstava:
- elastični prsten koji se stavlja u vaginu da bi kontinuirano do mesec dana ispuštao dva leka protiv side "dapivirin" i "maravirok". Ovaj prsten još nije testiran na ljudima.
- vaginaleta koja ispušta "maravirok" i eksperimentalni lek protiv side "DS003". Kod ove vaginalete koristi se polimer koji služi da je "prilepi" uz vlažnu sluzokožu ženskog polnog organa.
- rastvorljivi film, manji i tanji od komada gume za žvakanje, koji ispušta lek "IQP-0528".
Prema rečima Suzan Šader,sa montrealskog Univerziteta Mekgil, na lekove protiv side koji se koriste u formi mikrobicida, pacijent bi, kako laboratorijska ispitivanja pokazuju, verovatno mogao da pokaže rezistentnost samo ukoliko je prethodno već zaražen HIV virusom.
Mikrobicidi, nosioci lekova protiv side će, kako predviđaju stručnjaci, biti novo veliko tržište za proizvođače tih medikamenata, koji se zasad koriste samo kada je infekcija HIV virusom već nastupila.