Sreda 16.03.2016.
15:55
Vestionline

Revolucija u naoružanju: Zastrašujuće hipersonično oružje nova uzdanica velesila

Tanjug/AP
Države koje budu razvile hipersonično naoružanje imaće odlučujući uticaj na budućnost sveta

"Mičel", institut za aeronautičke studije, smatra da će hipersonična oružja omogućiti SAD ogromnu prednost pred bilo kakvom spoljnom pretnjom.

Ekstra brzi projektili omogućili bi SAD da napadnu mete duboko u neprijateljskoj teritoriji, čak i ako je to područje branjeno protivvazdušnim sistemima.

Takva oružja umanjila bi i pretnju američkim pilotima jer bi lovcima i bombarderima omogućili da lakše i efikasnije obave zadatke.

Hipersonični projektili moći će da prelete udaljenost od 1.600 kilometara u roku od 17 minuta ili čak i manje. Napredni ultra brzi projektili mogu biti lansirani iz vazduha, sa zemlje, brodova ili podmornica.

Konstruisanje i upotreba tog razornog oružja podrazumijeva zahtevne tehničke izazove zbog problema povezanih sa letom na super brzinama, uključujući kontrolisane manevarske sposobnosti i savladavanje velike toplote uzrokovane trenjem.

"Opasan strateški trend"

Američki admiral Sesil Hejni u više navrata govorio je o suzbijanju nuklearne pretnje i naglasio da, uprkos kontroli oružja, hipersonična oružja predstavljaju opasan strateški trend širom sveta.

Kina sprovodi određene testove. Peking je sproveo najmanje pet testova hipersoničnog ofanzivnog oružja "VU-14" u poslednje dve godine. Rusija takođe razvija oružja velike brzine dok neki vojni portali tvrde da je ona već testirala hipersonično oružje.

Moskva, zvanično, planira da testira svoje novo hipersonično oružje do 2020. godine. Planirano je i unapređivanje nuklearnih brodova klase "Kirov" i "Petar Veliki" novim hipersoničnim protivbrodskim krstarećim raketama.

Oružje se sastoji od platforme koja lansira raketu u gornjem sloju atmosfere, a zatim oslobađa "jedrilicu" koja dostiže hipersonične brzine.

Nove rakete "3M22 Zirkon" sposobne su za brzine od pet mahova i trebalo bi da zamene postojeće supersonične rakete "P-700 Granit" koje imaju domet veći od 400 kilometara.

Pentagon planira da značajno poveća budžet za razvijanje programa hipersoničnog naoružanja.

Stručnjaci predviđaju da će do 2020. godine biti razvijeno udarno hipersonično oružje srednjeg dometa.

Do 2030. godine američki vojni eskperti predviđaju razvoj još ofanzivnijeg oružja sposobnog da prikuplja informacije, a "funkcionalni" hipersonični avion može biti razvijen do 2040. godine.

2024 © - Vesti online