Utorak 15.03.2016.
15:28
Vestionline

Evo kako država Srbija obmanjuje građane i štiti kapitaliste

Lična arhiva
Nenad Bumbić, predsednik udruženja Zaštita potrošača

Nenad Bumbić iz udruženja Zaštita potrošača ističe da je čudno što se javno ne iznosi potpuna informacija:

- Kupci zaista imaju pravo da traže povraćaj novca, međutim predstavnici Ministarstva trgovine gotovo uvek prećute da je u članu zakona koji nam daje to pravo navedeno da potrošač može da traži povraćaj novca ili zamenu proizvoda samo ako to ne opterećuje trgovca nesrazmerno.

U udruženju Zaštita potrošača navode i primere građana koji su dospeli u veoma nezgodnu situaciju jer su verovali da su im prava veća nego što jesu zbog informacija koja su saznali putem medija.

Vlasnik vozila na kojem se pokvario menjač mesec dana nakon kupovine je od ovlašćenog dilera tražio da mu u skladu sa zakonom zameni vozilo novim. Kad je taj zahtev odbijen kupac je tužio dilera jer je, kako tvrdi, pročitao tekst u jednom dnevnom listu u kojem su predstavnici potrošačkih organizacija naveli da potrošači imaju pravo da u prvih šest meseci traže povraćaj novca ili zamenu proizvoda.

Sud je odlučio da je diler u pravu jer zamena automobila predstavljala nesrazmerno opterećenje za trgovca odnosno da nije primereno da se zbog kvara čije otklanjanja košta oko 25.000  dinara traži novo vozilo koje košta preko milion dinara. Pored troškova veštačenja, advokata i taksi vlasnik vozila je morao da plati i gotovo 300.000 dinara na ime ležarine jer vozilo nije preuzeo od dilera. 

Kako ističe Nenad Bumbić:

- Dok god potrošače organizacije prihvataju da im se sloboda govora, sa samim tim i mogućnost da štite potrošače ograničava ugovornim odredbama može se sumnjati da one namerno nepotpuno informišu potrošače. Ministarstvo trgovine mora da izbaci spornu odredbu iz ugovora. Ukoliko to ne učini, udruženja potrošača moraju da odbiju bilo koji ugovor kojim im se ograničava sloboda govora.

2024 © - Vesti online