Utorak 15.03.2016.
14:05
Vestionline, Srna

Gde god Amerika deluje "u ime slobode i demokratije", hrišćani stradaju

Reuters/L.J.
Američki vojnici tokom operacije u Avganistanu

Osim toga, više od 2.400 crkava bilo je na meti napada i to je, takođe, dvostruko više nego prethodne godine.

Najčešći razlog progona bez presedana povezan je sa činjenicom da se hrišćanstvo povezuje sa "omraženim Zapadom", navedeno je na interent portalu Gejtstoun instituta.

"Islamski ekstremizam" naveden je kao izvor progona u 41 od 50 zemalja u kojima se vrši progon hrišćana. U 35 država islamski ekstremizam dostigao je nivo ravan etničkom čišćenju hrišćana.

Međutim, pažljivijim razmatranjem izveštaja nazire se još jedan razlog rasta islamskog ekstremizma, a to je američka spoljna politika. U svakoj muslimanskoj državi u kojoj su SAD intervenisale "u ime slobode i demokratije" uslovi života hrišćana su pogoršani.

Tako je Irak u izveštaju naveden kao druga zemlja u kojoj su hrišćani najprogonjeniji, Avganistan je na četvrtom, Sirija na petom mestu, a Libija je deseta. Pre deset godina, ni jedna od ovih država nije bila ni u prvih deset zemalja koje su progonile hrišćane.

Sirija i Libija, gde su na vlasti bile sekularne autokrate, demonizovane od američkih političara i medija i u kojima su intervenisale američke snage, nisu bile opasne za hrišćane, niti su bile u prvih 20 ekstremističkih zemalja.

Čak i u zemljama gde nije bilo američke intervencije, progon hrišćana je dostigao najviši nivo.

Islamistička organizacija Boko Haram, koja je možda i okrutnija od Islamske države, ubila je više hrišćana tokom 2015. godine nego bilo koja druga teroristička organizacija.

Međutim, administracija američkog predsednika Baraka Obame odbijala je da Boko Haram stavi na listu terorističkih organizacija i tvrdila je da njihovo nasilje nema ništa zajedničko sa islamom i da je rezultat siromaštva.

Američka Vlada je vršila pritisak na nigerijsku Vladu da vrši ustupke, uključujući gradnje džamija. U maju 2013. godine, neposredno pošto su nigerijski vojnici ubili 30 pripadnika Boko Harama, američki državni sekretar Džon Keri obratio se rukovodstvu te zemlje.

Keri je tada rekao da je "duboko zabrinut zbog navoda da nigerijske bezbjednosne snage krše "ljudska prava", što samo može doprineti eskalaciji nasilja i podstaći ekstremizam Boko Harama.

2024 © - Vesti online