Srbija sprečila masakr u SAD
Eksploziv sa Bliskog istoka trebalo je da preko Beograda i Londona bude prebačen do Njujorka ili Portlanda.
Rakete su bile upakovane kao školske makete, a iz avionskog prtljaga su istovarene u skladu sa redovnom procedurom. Tokom provere, policijski psi nanjušili su eksploziv. Po otvaranju pošiljki utvrđeno je da reč o bojnim raketama, zbog čega su sanduci sa oružjem obezbeđeni, obavljen je uviđaj i pokrenuta istraga. Na krajnjoj destinaciji, prema našim saznanjima, trebalo je da ih preuzme neka kompanija moguće i fiktivna.
Avion mogao da završi u Mediteranu
- Sve pohvale obezbeđenju beogradskog aerodroma i srpskoj policiji, ali bi u cilju bezbednog letenja Er Srbija morala da uvede tzv. er maršale da kontrolišu prtljag pre ulaska u avion. Mi takvu zakonsku regulativu nemamo, ni osposobljene ljude, ali zamislite da je neko daljinskim upravljačem aktivirao eksploziv u ovom avionu - kaže Darko Trifunović.
Sagovornici "Vesti", direktor Instituta za bezbednost Orhan Dragaš i stručnjak za terorizam Darko Trifunović ističu da ove rakete nisu smele da se nađu na civilnom letu. Bez obzira na malo detalja o incidentu, oni smatraju da je moguće da je to oružje terorista koje je moglo da dovede do strahovitih posledica. Podsećaju na katastrofu ruske letelice u koji su egipatski aerodromski radnici ubacili eksploziv i ističu da je sreća što avion Er Srbije nije završio prema istom terorističkom scenariju.
Orhan Dragaš ukazuje na to da na aerodromima bliskoistočnih zemalja gotovo da nema kontrole i bezbednosne procedure, pa kako je naveo, može svašta da se nađe u avionima koji odatle poleću. Beograd je, ukazuje, prva destinacija sa ozbiljnom kontrolom.
- Treba znati da svaki putnički avion ima kargo, ali se ne sme nikako na civilnom letu naći oružje, već postoje specijalni letovi pod UN kojima se prevozi kao kargo pošiljka.
S obzirom na to da je let putnički, nije reč o trgovini raketama, već o mogućoj oružanoj akciji - naveo je Dragaš i naglasio da je sreća što se nije desilo da avion Er Srbija, poput ruskog, bude dignut u vazduh daljinskim upravljačem.
Stručnjaka za terorizam Darka Trifunovića ne iznenađuje što je oružje krenulo iz Libana, niti da su SAD krajnja destinacija i verovatno meta.
Neverovatno je da eksploziv ulazi u avion na redovnoj liniji, ali ne i za čuđenje jer se zna da u Libanu deluje nekoliko terorističkih grupa i da to faktički i nije država.
Pročitajte još:
* Beograd na ruti terorista: Rakete na aerodromu "Nikola Tesla"!
- U toj zemlji kao najveća organizacija deluje Hezbolah, imaju i Hamas i tzv. Islamsku državu. Zato se mora videti ko je uneo oružje u avion i o kakvim je tačno raketama reč, ali teško da su one za civilnu upotrebu - pojašnjava Trifunović za "Vesti".
On naglašava da je u više navrata upozoravao da teroristi koriste sve kanale i tokove.
- Er Srbija radi u okviru Etihada, pa je pitanje kome dve aviokompanije mogu da posluže. Ovog puta, na sreću, Srbija nije bila meta, što ne znači da neće biti ubuduće - upozorio je Trifunović.
Rakete za letelice i oklopna vozila
Rakete nađene u subotu uveče na aerodromu "Nikola Tesla" u Beogradu, prema saznanjima TV N1 su po nalogu Trećeg tužilaštva privremeno oduzete i odnete na ispitivanje. Reč je o dve navođene rakete tipa AGM 114 koje se mogu instalirati na avione, helikoptere, kao i na oklopna vozila, a otkrivene su tako što su policijski psi detektovali prisustvo heksogena.