Četvrtak 10.03.2016.
21:46
Vestionline

"Istok i zapad Evrope ne dele iste vrednosti"

Reuters
Kud se dede solidarnost u istočnoj Evropi?

- Finansijska kriza podelila je Evropsku uniju na poverioce i na dužnike, praveći jaz između severa i juga. Sada izbeglička kriza pravi novi rascep - između istoka i zapada. Mi smo sada svedoci nedostatka solidarnosti. Istočni Evropljani ne misle da bi trebalo da imaju solidarnost sa ljudima koji beže od rata i progona. Izbeglička kriza je pokazala da istok Evrope doživljava kao pretnju upravo vrednosti na kojima EU počiva. Dok se u Nemačkoj 10 odsto stanovništva uključilo u privatne akcije i prikupljanje pomoći za izbeglice, javnost u istočnoj Evropi kao da ne interesuje tragedija izbeglica, a političari odbacuju briselske izbegličke kvote - tvrdi Krastev, a prenose mediji.

- U većini zapadnoevropskih zemalja, izbeglička kriza dovela je do polarizacije društva, do konfrontacije između zagovarača i protivnika politike otvorenih vrata. Ali, ozlojeđenost i otpor prema izbeglicama u istočnoj Evropi posebno je apsurdan ako se u vidu imaju dve stvari: prva je da su se upravo građani istočne Evrope najvećim delom 20. veka masovno bavili mišlju kako da pobegnu iz svoje zemlje, i druga je da u većini zemalja srednje i istočne Evrope uopšte nema sirijskih izbeglica, navodi poznati politikolog, a prenose nemački mediji.

- Za mnoge istočne Evropljane su parole poput "Poljska-Poljacima" ili "Nemačka-Nemcima" razumljive, ali to nisu ideje evropske Evrope. Jer, Evropa nema etnički identitet. Mi nemamo zajednički jezik, a naša zajednička istorija je pre takva da naginjemo podelama, a ne ujedinjenju. Ako nastavi da se protivi izbeglicama, istočna Evropa bi mogla da podstakne radikalnu krizu solidarnosti u EU i da, ma kako to paradoksalno zvučalo, bude odbačena od strane zapadne Evrope - zaključuje Ivan Krastev, a prenose nemački mediji.

2024 © - Vesti online