Od multiple skleroze boluje 7.000 osoba
Prema podacima Vojno-medicinske akademije, pre 20 godina je na sto hiljada građana Srbije bilo 29 obolelih od multiple skleroze, dok danas na sto hiljada stanovnika dolazi čak 70 obolelih.
Cilj obeležavanja Svetskog dana Multiple skleroze je podizanje svesti javnosti o samoj bolesti, kao i poteškoćama i izazovima u dijagnostici i lečenju. Globalnom inicijativom ukazuje se na manjak kapaciteta dijagnostike i tretmana bolesti, potrebu za daljim istraživanjima koja će doprineti izlečenju od bolesti od koje obolevaju uglavnom mlade osobe. U svetu od multiple skleroze boluje oko 2.5 miliona osoba. |
Predsednica Društva Multiple skleroze Srbije Jamina Brajković je, na konferenciji za novinare povodom 26. maja, svetskog dana obolelih od te teške bolesti, izjavila da leka za multiple sklerozu nema, ali da postoje medikamenti, poput interferona, koji mogu uticati na tok bolesti.
Prema njenim rečima u Srbiji se samo deset odsto obolelih leči interferonom, jer je kriterijum za primenu tog leka vrlo strog, kao i da je veliki broj obolelih prošao komisiju, ali da se i dalje nalazi na listi čekanja.
"Ovom prilikom želimo da uputimo apel Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje Republike Srbije da omogući primenu interefrona svim obolelima koji su indikovani za tu terapiju, jer ona dokazano doprinosi usporavnaju razvoja bolesti", rekla je Brajković.
Neurolog Vojno-medicinske akademije Evica Dinčić je saopštila da se sa multiple sklerozom živi, da je ta bolest sve učestalija u Srbiji i istakla važnost započinjanja terapije posle prvih simptoma i uspostavljanja dijagnoze.
"Postoje tri vida lečenja - u prvoj fazi koriste se visoke doze kortikosteroida i tada dolazi do akutnih poboljšanja, drugi vid je interferonska terapija, koja može da izmeni prirodni tok i napredak bolesti, i na kraju terapija za lečenje bolesti kada je ona u već odmaklom stanju", objašnjava Dinčić.
Ona je dodala da se u početku mislililo da je bolja dijagnostika uzrokovala otkrivanje sve većeg broja obolelih u Srbiji, ali da se ipak radi o neutvrđenom uzročniku iz okruženja, kao i da bolest napada one osobe koje su genetski predisponirane.
"Klinička slika bolesti je vrlo heterogena, može da zakači razne funkcije - čulo vida, osećaja ili ravnoteže, različito se ispoljava, a sam tok bolesti je nepredvidljiv", poručila je Dinčić.
Društvo Multiple skleroze Srbije je skrenulo pažnju i na problem medicinske rehabilitacije obolelih i izrazilo želju da Republički zavod za zadravstveno osiguranje uvrsti Atomsku Banju u Gornjoj Trepči u stacionarne zdravstavene ustanove specijalizovane za rehabilitaciju te bolesti i da pacijenti u tu banju idu na osnovu uputa lekara.
"Zdravstveni fondovi zemalja u regionu plaćaju obolelima da se leče u našoj banji i mi želimo da pomognemo i domaćim pacijentima. Radioaktivni sastav vode povoljno utiče na neurološke bolesti, pa i na obolele od multiple skleroze", rekla je Lidija Obradović-Bursać iz Atomske Banje u Gornjoj Trepči. |