Tukididova zamka: Treći svetski rat vodiće se...
Amerikanci imaju daleko najveći vojni budžet na svetu i u mnogim aspektima svoje spoljne politike mogu se smatrati militarističkom nacijom. Kina je uverljivo druga po potrošnji za vojsku i svoj budžet iz godine u godinu znatno povećava i pokušava da razvije vojnu tehnologiju koja može da parira američkoj, piše list "Independent".
Pročitajte još:
* Kina kupuje ruske avione, SAD ispadaju iz igre
Pre skoro tri nedelje američki razarač sa navođenim projektilima plovio je unutar 12 nautičkih milja od ostrva u Južnom kineskom moru za koji Kina, Tajvan i Vijetnam tvrde da je njihov, u sklopu operacije kojom se pokušava onemogućiti ograničavanje slobodne plovidbe. Kina, pak, smatra svojim veći deo Južnog kineskog mora, preko kog se svake godine odvija svetska trgovina veća od, navodno, pet biliona dolara.
"Independent" navodi da ovde obe države upadaju u takozvanu "Tukididovu zamku" nazvanu po grčkom istoričaru i generalu koji je u svom velikom delu "Istorija Peloponeskog rata" opisao rat između Atine i Sparte, u kojem je i sam učestvovao. Tukidid je izneo tezu po kojoj je jedan od glavnih uzroka rata bio uspon Atone, koji je uzbunio Spartu - što je prema njemu učinilo rat neizbežnim.
Sličan poredak i odnos snaga svet je video i pred početak Prvog svetskog rata kada je Britansko carstvo sa nepoverenjem i čak otvorenim neprijateljstvom gledalo na uspon Nemačkog carstva.
Britanski list smatra da se slična situacija ponavlja i danas kada Amerikanci sa sve većim nepoverenjem gledaju prema ekonomskom i vojnom usponu Kine. O tome svedoči i izjava kineskog predsednika Ksi Jinpinga kada je prošle godine u Sijetlu komentarisao mogućnost "Tukididove zamke":
- Kina želi da produbi svoj odnos sa SAD po pitanju razvoja obe zemlje, kao i strateških ciljeva. U svetu ne postoji Tukididova zamka. Ali, ako će velike zemlje konstantno da ponavljaju iste strateške greške, mogle bi za sebe da stvore takve zamke - rekao je Jinping.