Utorak 25.05.2010.
10:26 >> 16:39h
Tanjug

Štafete dočekane u Beogradu

"Štafete će biti odnete u Kuću cveća i pohranjene pored svih ostalih koje su u Beograd stigle posle 1980. godine", rekao je Joška Broz.

Štafete su u Beograd stigle iz Umaga, Rijeke, Bačkog Gradišta,Podgorice, Skoplja i Sarajeva. Pre predaje štafeta, poštovaoci Josipa Broza Tita u 11 sati položili su vence u Kući cveća gde je Josip Broz Tito sahranjen.

Svečanost organizuju Udruženje "Josip Broz" i nedavno osnovana Komunistička partija na čijem je čelu Josip Joška Broz.

U SFRJ, rođendan Josipa Broza Tita proslavljan je kao Dan mladosti. Tog dana na stadionu JNA, gde je održavan slet, Josipu Brozu Titu uručivana je štafeta mladosti koja je simbolizovala poštovanje i ljubav mladih prema njemu.

Komunistički lider iz perioda Kraljevine Jugoslavije, potom vođa partizanskog pokreta i posleratni doživotni predsednik republike Jugoslavije, Josip Broz Tito, rođen je maja 1892. godine u Kumrovcu, u Hrvatskoj. Umro je 4. maja 1980. godine u Ljubljani.

Štafeta

 

Predstavnici JNA nose Štafetu mladosti na prilazima Beogradu 1945.

Štafeta mladosti je palica koja je išla kroz celu SFR Jugoslaviju i svakog 25. maja predavana Titu. Taj datum proglašen je za njegov službeni datum rođenja, iako je Tito bio rođen 7. maja. Takođe, Titov rođendan se slavio i kao "Dan mladosti“.

 

Štafeta mladosti je uvedena 1945. godine, na predlog omladine Kragujevca, kao "Titova štafeta“. U prvoj Titovoj štafeti, učestvovalo je 12.500 omladinaca, koji su pretrčavši trasu dugu 9.000 kilometara, Titu predali prvih devet štafetnih palica i "Plavu knjigu" sa 15.000 potpisa omladine Šumadije. Te prve štafete predate su mu u Zagrebu, dok je narednih godina, sve do 1956. godine Tito lično primao poslednje nosioce štafete pred Belim dvorom u Beogradu, čemu je prethodio svečani doček na Trgu Republike.

 

Godine 1957, na Titovu inicijativu, ovaj događaj proglašen je za "Dan mladosti“. Do Titove smrti, 1980. godine, štafeta se dodeljivala lično njemu na stadionu „JNA“ u Beogradu. Štafeta mladosti 1980. godine, koja se u susret 88. Titovom rođendanu, na dan njegove smrti 4. maja zatekla na putu po Hrvatskoj, prekinula je svoj put i položena je na odar predsednika u Skupštini SFRJ.

 

 

Štafeta mladosti nastavlja svoj život i posle smrti Josipa Broza i postaje simbol ljubavi i odanosti njegovom delu. Sa zakletvom Jugoslovena da će i ubuduće biti čvrsti i nepokolebljivi na Titovom putu, predaje se ispod portreta Josipa Broza, predsedniku Saveza socijalitičke omladine Jugoslavije.

 

Godine 1987. u Jugoslaviji je izbio skandal kada je u Sloveniji objavljeno idejno rešenje ljubljanskog dizajnerskog ateljea „Novi kolektivizam“, u stvari je bio prepravljeni nemački nacistički plakat, kopija dela „Treći rajh“ Riharda Klajna.

 

Čak i rešenje koje je na kraju usvojeno, razlikovalo se od prethodnih štafeta. Urađena je od pleksiglasa, sa osam kapi krvi koje, gledano iz današnje perspektive, mogu nagoveštavati početak prolivanja krvi na ovim prostorima.

 

Sledeće godine, 1988, poslednji put je na beogradskom stadionu održana priredba povodom Dana mladosti. U toku te godine SSOJ je ukinuo ovu, nekada popularnu, priredbu.

Njegovoj sahrani prisustvovalo je oko 700.000 ljudi, među kojima je četiri kralja, 31 predsednik, 22 premijera, šest prinčeva i 11 predsednika nacionalnih parlamenata.

Popularni "slet" na stadionu JNA 1980. godine

Od 1980. godine kroz Kuću cveća u sklopu Muzeja istorije Jugoslavije prošlo je oko 17 miliona ljudi.

Muzej istorije Jugoslavije je u poslednje dve godine organizovao nekoliko vrednih izložbi koje ilustruju značaj i hobije pokojnog predsednika SFRJ.

U toku je izložba "Joko Ono - Džon Lenon - Tito", koja je otvorena 1. maja i zasnovana na mirovnoj akciji "Žirovi" pokojnog člana "Bitlsa" i njegove supruge.

Tito je bio jedan od 50 svetskih lidera kojima su Lenon i Ono poslali pakete sa po dva žira sa molbom da ih zasade u ime mira.

Od 21. maja u Muzeju istorije Jugoslavije održava se manifestacija "ORA 2010" (Omladinska radna akcija).

Danas će, u sklopu te manifestacije, na platou ispred Muzeja premijerno biti prikazan igrani film Janka Baljka "Plavi voz", čija je radnja smeštena u vreme Titove smrti.

Titova štafeta na prodaju za 1.000 dolara


Jedna od mnogobrojnih štafeta koje je, povodom rođendana, 25. maja, primao doživotni predsednik SFRJ Josip Broz Tito, ponuđena je na prodaju za 999 dolara na sajtu eBay, najvećoj Internet-pijaci. Štafeta je autetnično svedočanstvo jednog vremena, a za Tita ju je 1949. godine izradio svetski poznati hrvatski vajar Antun Augustinčić. Štafeta je sada u posedu osobe koja živi u Holandiji, a poreklom je iz bivše Jugoslavije, naveo je splitski list "Slobodna Dalmacija", dodajući da se ne zna kako je taj raritet dospeo u ruke toga trgovca umetničkim predmetima i da li je ukradena iz nekog od muzeja. Deo štafeta se čuva u muzejima širom bivše Jugoslavije, a najviše ih je u Muzeju istorije Jugoslavije u Beogradu, dok je manji broj završio na crnom tržištu.

2024 © - Vesti online