"Alepo oslobađaju kao nekad Staljingrad"
"Džihadisti hoće da proteraju sve hrišćane"
Prema rečima Oborna, on je "čitavu večnost" pokušavao da stigne u Alepo, ali snage opozicije su faktički izolovale grad od spoljnog sveta. Tek posle uspeha sirijske vojske u januaru on je uspeo da uđe u grad, prenose britanski mediji.
Oborn je istakao da se njegov boravak u Alepu poklopio sa "presudnim trenutkom" u sirijskom konfliktu. Oružane snage sirijskog predsednika Bašara al Asada su uz podršku Rusije iz vazduha blokirale džihadistima izvor isporuka oružja i municije od strane Turske. "Bez tih isporuka oni su konačno osuđeni na propast", smatra ovaj novinar.
On je razgovarao sa stanovnicima grada koji su mu ispričali o nasilju koje su prema njima sprovodili teroristi Islamske države, Al Nusra Fronta i Slobodne armije Sirije (jedne od najvećih oružanih grupa opozicije). Ljudi sa kojima je novinar razgovarao isticali su da su dok je vlast u gradu držao Bašar al Asad žene mogle same da hodaju ulicama. Osim toga, oni su imali dobre mogućnosti za zapošljavanje. Tada je nastavni plan u školama bio liberalan, tj. u njemu nije bilo radikalnog islamizma. A hrišćani su mogli slobodno da se mole u svojim crkvama, kao i muslimani u džamijama, pišu britanski portali.
- Stanovnici Alepa bili su taoci organizacija koje su želele da ih po svaku cenu pretvore u pristalice izopačene verzije vehabizma. Stanovnici Alepa znaju da su mnogi članovi ovih organizacija stranci koji žele da unište kulturu tolerantnosti koja je karakteristična za Alepo i da iz grada proteraju sve hrišćane, kao i da ih podržavaju turski i saudijski sponzori - tvrdi Piter Oborn, a prenose britanski mediji.