Subota 20.02.2016.
00:13
B. B. - Z. M.

Austrija prva spustila rampu

Tanjug/AP
Prolaz samo za 80 azilanata dnevno: Slovenačko-austrijska granica

Na skupu je upozoreno da kontinuirani neregularni priliv migranata duž zapadnobalkanske rute ostaje ozbiljan razlog za zabrinutost.

"To iziskuje dalju zajedničku akciju i okončanje propuštanja i nekoordinisanih mera duž te rute, uzimajući u obzir humanitarne posledice po ugrožene države članice", ističe se u zaključku.
Kad je reč o Šengen zoni, Evropski savet podvlači značaj zajedničkog uspostavljanja normalnog funkcionisanja te zone uz punu podršku državama članicama koje se suočavaju sa teškim okolnostima.

"Moramo se vratiti na situaciju u kojoj sve članice Šengen zone u potpunosti primenjuju šengenske pogranične propise i ne dozvoljavaju ulazak kroz spoljne granice državljanima trećih zemalja koji ne zadovoljavaju uslove za ulazak ili koji nisu podneli zahtev za azil iako su imali prilike za to", zaključuje Evropski savet.

I dok u Briselu grčevito traže rešenje za migrantsku krizu, austrijske vlasti, na svoju ruku, počele su sa primenom odluke o dnevnim kvotama za prihvat i propust izbeglica.

Od osam sati ujutro primenjuje se novi sistem upravljanja prelazima, potvrđeno je "Vestima" u Ministarstvu unutrašnjih poslova Austrije. Granični prelazi, kako je najavljeno, otvoreni su od šest do 22 sata. Novo upravljanje graničnim prelazima predviđa maksimalno prihvatanje 80 molbi za dobijanje azila dnevno, što je u proseku pet na sat. Uz to je vlada u Beču odredila da se kroz Austriju propušta dnevno maksimalno 3.200 izbeglica, koje planiraju proputovanje kroz ovu zemlju.

I Srbija zatvorila granicu

Srbija je juče zatvorila granicu za migrante sa Makedonijom, jer Hrvatska ne pušta izbeglice dalje ka Sloveniji i Austriji. S obzirom na to da od juče po podne nijedan voz sa migrantima nije krenuo iz Šida, a da je još oko 250 izbeglica na putu od Preševa ka hrvatskoj granici, vlasti u Beogradu su se odlučile na ovaj korak da ne bi došlo do nagomilavanja ljudi kod nas. I Makedonija je posle ovoga bila primorana da spusti rampu ka Grčkoj.

Ovaj sistem upravljanja granicama uveden je na južnoj granici, prema Sloveniji, odakle trenutno, preko balkanske rute dolaze izbeglice.

Zbog procena da bi novi sistem mogao preusmeriti rutu austrijske vlasti su najavile pojačane kontrole i na drugim državnim međama, sa opcijama podizanja ograde, i primenom ovog sistema upravljanja.

Propao plan Merkelove

Još pre godinu dana je Angela Merkel planirala da Srbija i druge balkanske zemlje treba da preuzmu izbeglice i da za to budu plaćene od evropskih para. Plan je propao, jer je EU sporo agitovala i ponudila premalo novca. Merkelova je proteklih nedelja pokušala da ubedi Tursku da preuzme tu ulogu koja je bila namenjena Balkanu, ali je i taj plan odložen posle eksplozije u Ankari, pa se fokus ponovo prebacio na Balkan.

Dnevna kvota Austrije naišla je na osudu iz EU, a tako je evropski komesar za migracije Dimitris Avramopulos austrijskoj vladi poslao pismo u kome je ukazao da Beč ovim krši zakone Unije.

- Austrija spada u najopterećenije zemlje članice EU i dostigla je do svojih granica izdržljivosti - odgovorila je na ove optužbe ministarka unutrašnjih poslova Austrije Mikl-Lajtner.

Srbiji 47 miliona dolara

Šef predstavništva UNHCR-a u Srbiji Fridrih Šoder rekao je da je, ukoliko Srbija po uzoru na ostale zemlje zatvori granice za izbeglice, za našu zemlju predviđena pomoć u iznosu od 47 miliona dolara, ali je izrazio nadu da do toga neće doći i da neće biti nagomilavanja izbeglica u Srbiji.
On je rekao da Srbija neće biti "tampon zona" za izbeglice, ističući da UNHCR pomaže vlastima u nošenju sa ovom krizom.

2024 © - Vesti online