Ponedeljak 01.02.2016.
10:59
Vestionline

Bivši saradnik CIA: Obaveštajci SAD zaostaju za ruskim i trpe neuspehe

wikipedia.org
U filmovima efikasni, u stvarnosti zaostaju za Rusima

Niko nije upadao u SAD još od vremena Panča Vilje 1916. godine, ali svi ratovi posle 1945. bili su nepotrebni, neubedljivi i neuspešni, pošto je sistem nacionalne obaveštajne službe više puta bio zatečen delovanjem konkurencije i neprijatelja, objašnjava Điraldi američkim medijima.

Ne znaju jezike, kulturu zemlje u kojoj se nalaze...

Kao primer koji potkrepljuje brojne tvrdnje na račun lošeg rada američkih obavešajaca, on navodi napad na konzulat u Bengaziju tokom koga je poginuo ambasador SAD u Libiji i drugi saradnici.

Šef odeljenja CIA rekao je medijima da je pojačanje poslato sa zakašnjenjem, pošto je trebalo vremena da se kod lokalnih pobunjenika razjasni šta se dešava i dobije njihova oružana podrška u slučaju potrebe.

Prema informacijama Vašington posta, dotični oficir ranije je službovao u Latinskoj Americi, u Avganistanu i Iraku boravio je tokom kraćeg službenog puta, a jezik je slabo govorio.

Takva praksa uobičajena je za CIA, a saradnici boravak na kriznim područjima doživljavaju kao stepenicu potrebnu za napredak u karijeru.

Da bi se ovladalo arapskim jezikom potrebno je dve godine, a obaveštajci ne želi da troše toliko vremena i napora. Điraldi ističe karakteristične primere za "sovjetsku školu" koja je veliku pažnju posvećivala obuci obaveštajaca.

Za vreme hladnog rata sovjetski agenti učili su jezik i upoznavali se sa kulturom zemlje u koju su bili poslati. Oni su čak kupovali odeću i obuću, karakterističnu za mesnu sredinu, kako ne bi upadali u oči svojom spoljašnjošću.

Boraveći godinama u pojedinim zemljama postajali su eksperti i bili upoznati sa svim nijansama rada u dotičnoj sredini, zaključuje ovaj biši saradnik CIA.

2024 © - Vesti online