Putin "preuređuje" Bliski istok?
Ukidanje sankcija Iranu izazvalo je čitav talas spekulacija o predstojećem preuređenju bliskoistočnog prostora. Ne treba, međutim, precenjivati pomenuti događaj. Iranu nisu ukinute sve sankcije, nego samo one koje se tiču njegovog nuklearnog programa i koje za ovu zemlju zaista imaju prvostepeni ekonomski značaj.
Asad je učvrstio pozicije
Najviše koristi od ukidanja sankcija Teheranu (naravno, pored samog Irana i SAD-a) imala je sirijska vlast na čelu sa Bašarom al Asadom. Zvanični Damask je učvrstio pozicije zahvaljujući dogovoru o nuklearnom programu Irana i, naravno, zahvaljujući pokretanju operacije ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga.
Štaviše, time je sa dnevnog reda skinuta mogućnost poraza Sirije, posle čega je u sirijskom građanskom ratu došlo do konačnog preokreta. Pojedine vođe naoružanih pobunjenika postale su svesne neizbežne Asadove pobede i sada će aktivnije pregovarati sa Damaskom, čak i mimo Ženevskog formata.
Saudijska Arabija je glavni gubitnik
Saudijska Arabija na sve načine pokušava da sabotira pregovarački proces i da maksimalno odloži okončanje sirijskog građanskog rata. Može da se kaže da je Rijad imao najviše štete od sklapanja dogovora o iranskom nuklearnom programu.
Saudijska Arabija je izgubila pouzdanje u američke garancije. Sve veći broj saudijskih funkcionera sagledava da je Vašington umoran od destruktivne politike Rijada. Najstrašnije je, međutim, što isto to shvatanje postaje sve očiglednije i u zemljama Persijskog zaliva koje su doživljavane kao vazali Saudijske Arabije.
One vide da Saudijci trpe poraz u hladnom ratu protiv Teherana, i to na svim frontovima (u Jemenu, Siriji i Iraku), a još ako ostanu i bez podrške SAD-a onda se može reći da je Saudijska Arabija osuđena na propast. Zbog toga pojedine zemlje u Zalivu već ispituju teren u vezi sa mogućnošću prelaska u pobednički tabor.
Katar sad hoće sa Putinom
Prvi se uplašio Katar. Sredinom januara je emir Tamim doputovao u Moskvu da porazgovara sa Vladimirom Putinom o ceni eventualne promene odnosa Dohe prema sirijskom mirovnom procesu. Ako Saudijska Arabija sada ne odnese neku značajnu spoljnopolitičku pobedu, na Katar se mogu ugledati i druge države.
Ako Moskva dobro iskoristi karte koje ima u rukama, onda će ukidanje sankcija Iranu doprineti produbljivanju rusko-iranskih političkih odnosa i ozbiljnom jačanju pozicija Kremlja na Bliskom istoku. Da bi se to ostvarilo potrebno je zauzeti neutralan stav u saudijsko-iranskom konfliktu i predlagati saradnju i jednima i drugima. Moskva treba da sarađuje sa Iranom u Siriji, i da istovremeno prodaje oružje saudijskim saveznicima radi uvećanja njihove vojnopolitičke moći.