Ponedeljak 01.02.2016.
00:14
D. N. Petrović - Vesti

Meštani Miščića: Obnovimo kuću Svetog Save!

Hram još čeka krov

Tradicionalnim okupljanjem "kod krsta" koji su pre nekoliko godina monasi sa Đurđevih stupova postavili na mestu gde je, po predanju, bila Savina rodna kuća, molitvom Svetom Savi, prigodnim besedama, recitalima i kulturno-umetničkim programom, u ostatak Srbije i svet poslata je poruka "da Deževska dolina nije obično mesto", "da je u podnožju Đurđevih stupova i Petrove crkve rođeno više srpskih kraljeva i dva srpska cara", "da ovaj kraj zaslužuje mnogo veću pažnju države" i da "Savino rodno selo Miščiće i obližnja Nemanjina Deževa treba da budu mesta srpskog hodočašća".

- U Beogradu, gde su spaljene mošti Svetog Save, izgrađen je veliki hram posvećen našem najvećem prosvetitelju, i Miščiće, gde je Sava rođen, zaslužuje da se, na mestu gde je po predanju bila njegova rodna kuća, izgradi manja crkva, muzej ili zadužbina da bi mladi mogli da se na izvoru napajaju pravoslavljem i uče svoju istoriju. I strancima bi imali čime da se pohvalimo - priča profesor i publicista Mirko Popovac koji živi samo stotinak metara od ostataka Nemanjine saborne crkve u Deževi pored koje niče novi hram posvećen Svetom Savi.

Mirko Popovac

Svaka stopa i svaki kamen u Deževskoj dolini deo su slavne srpske istorije, zato ovaj kraj, do sada neopravdano i nerazumno zapostavljan, zaslužuje bolji tretman, naglašava Popovac.
Desimir Deko Milanović, ugledni domaćin iz Deževe, kaže da zadrhti kada samo pomisli ko je sve koračao ovom svetom deževskom zemljom.

- Odavde su, osim Svetog Save, u svet krenuli kraljevi: Radoslav, Vladislav, Uroš, Dragutin i Milutin. Deževska dolina dala je i dva srpska cara Dušana Silnog i Uroša Nejakog... Često se zapitam: da li smo mi danas dostojni naslednici tih velikih Srba. Bojim se da nismo, jer smo dozvolili da nam dobar deo Deževske doline bude u korovu i da se u rodnom selu Svetog Save okupljamo samo jednom godišnje - na Savindan.

Nadam se da će se nakon završetka hrama u Deževi bar nešto graditi i u Miščićima, da ćemo se češće okupljati, da će nam i država posvetiti pažnju koju zaslužujemo, da će nam dolaziti i turisti, domaći i strani, i da će živnuti ceo kraj - uveren je Desimir Deko Milanović, ugledni domaćin iz Deževe.

Premijerovo obećanje

U decembru prošle godine, prilikom posete Novom Pazaru i Deževi i obilaska još neukrovljenog hrama Svetog Save, premijer Srbije Aleksandar Vučić koji je, nakon što je saznao da je je ponestalo novca za nastavak radova na hramu, koji je do sada finansiran prilozima vernika i donacijama iz dijaspore, obećao da će Vlada Srbije obezbediti sredstva za završetak radova. Da će premijer održati obećanje, saopšteno je i pre nedelju dana iz Vlade Srbije, nakon sastanka predsednika Vlade i vladike raško-prizrenskog Teodosija.
- Ovo nije crkva lokalnog značaja, kao što ni Sveti Sava nije značajan samo za ovaj kraj nego za ceo srpski narod - kaže protojerej Tomislav Milenković, starešina Crkvene opštine za Rašku oblast.

Započeo Radoslav, nastavio Ivan

Radove na hramu u Deževi, po projektu Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, i pod budnim okom inženjera Mila Žižića, izvodi firma Gradiša kojom rukovodi inženjer Radiša Biorac....
- Čim se vreme prolepša i pristignu potrebna sredstva spremni smo da odmah nastavimo radove, nadamo se da ćemo do leta hram ukroviti i započeti unutrašnje uređenje - ističe Biorac.
Izgradnju hrama započeo i prve priloge prikupio doskorašnji paroh-deževski Radoslav Janković, nastavio ih je njegov naslednik, otac Ivan Jeremić koji, svakodnevno obilazi zidine hrama i jedva čeka da zvona sa hrama pozovu vernike na molitvu.

2024 © - Vesti online