Marton još na čelu Skupštine Zrenjanina
Većinska koalicija u skupštini, čiju okosnicu čine odborninci Demokratske stranke (DS), nije učestvovala u tajnom glasanju o razrešenju Martona (LSV) tako da se od ukupno prisutnih 65 odbornika za njegovu smenu izjasnilo njih 25.
Odbornici SRS i DSS ponovili su optužbe sa zahtevom za smenu Martona, poput putovanja službenim automobilom sa porodicom u Pulu za vreme godišnjeg odmora i bez validnog putnog naloga, a oštro su mu zamerili i zbog podrške hrvatskom Udruženju "Vukovar 1991" za podizanje spomen oboležja ratnim zarobljenicima iz Hrvatske kod Stajićeva i Begejaca.
Opozicija je tražila ostavku i zbog Martonovog "lažnog predstavljanja za politikologa iako je završio gimnaziju, kao i zbog ranije datih izjava povodom izgradnje pravoslavnog hrama u Zrenjaninu". |
Marton je tvrdio da je razgovoru sa hrvatskim ambasadorom u Zrenjaninu prisustvovao i gradonačelnik Mileta Mihajlov, kao i njegov zamenik Goran Kaurić i da je Kuprešak tada naznačio da bi trebalo istovremeno postaviti spomen ploče u Stajićevu i u splitskoj "Lori", vojnom zatvoru za Srbe.
Boško Kojčić je izjavio da odbornici DS neće da sude Martonu zbog političkih izjava, ali da zahtevaju da se podrobno ispita i utvrdi da li je bilo zloupotrebe položaja prilikom njegovog putovanja u Pulu prošlog leta. |
Posle toga Marton je rekao da je hrvatski ambasador izjavu o postavljanju spomen ploča dao naknadno novinarima.