Ponedeljak 11.01.2016.
19:30
b92.net

"Vučiću nije u interesu raspad BiH"

Tanjug
Ne moraju biti saglasni po svim pitanjima: Milorad Dodik i Aleksandar Vučić

Referendum, kao poslednja reč naroda ili kao put ka sukobima. Od prvog - o nezavisnosti, održanog 1992. godine u Bosni i Hercegovini, kome su se protivli stanovnici srpske nacionalnosti, kada su preglasani, do novog, najavljenog u Republici Srpskoj, kome se protivi vlast u Sarajevu.

Osnivač Helsinškog odbora za ljudska prava Sonja Biserko smatra da EU pažljivo prati kakve poteze opobodom mogućeg referenduma vuče srpski premijer Aleksandar Vučić.

- On ima interese da zapravo spreči bilo kakvo dovođenje Bosne do kritične tačke, koja bi značila njen raspad. To ne znači da on u ovoj fazi odustaje od Republike Srpske, odnosno da je u prilog revizije Dejtonskog sporazuma, što se, u tom pravcu se vrše određeni napori međunarodne zajednice - kaže Sonja Biserko.

Prema sporazumu iz Dejtona, Srbija je jedan od garanta tog mirovnog dogovora, koji znači i postojanje Republike Srpske. Premijer Aleksandar Vučić kaže da je odluka o referendumu o nadležnostima Suda i Tužilastva BiH suverena odluka Republike Srpske, a da on sa Miloradom Dodikom, predsednikom RS, ne mora o svemu da se usaglasi.

Kako kaže je istakao, više puta su o tome razgovarali, a on svoj stav i svoj sud o tom pitanju nije menjao.

- Ostalo je na njemu i ostalo je suverena odluka Republike Srpske. Dakle ne želim nikakvim pritiscima da utičem na bilo kakvu odluku, ne želim da dovodim odnose Srbije i Republike Srpske u onakve odnose kakvi su u jednom trenutku bili između Miloševica i Karadžića, kada su podizane barijere na Drini, to se više nikada neće ponoviti - navodi premijer Vučić.

Iz Republike Srpske poručuju da će odluka o referendumu ipak biti doneta. Kada će to biti? Kada za to dođe vreme, kaže predsednik RS Milorad Dodik.

- Građani imaju poverenje u ovo što radimo i važno je što je referendum podržala Ruska Federacija, ali to treba objasniti i na nekim drugim mestima - navodi Dodik.

Prema njegovim rečima, RS odlučuje samo da Sud ne može da radi mimo Ustava i Dejtonskog mirovnog sporazuma.

- Nismo protiv Suda i Tužilaštva BiH koji se bave pitanjima za koja je nadležna BiH, a ne pitanjima iz nadležnosti entiteta. Verujemo da ćemo uspeti da ovo objasnimo nekima, ali i ako ne uspemo u tome, mi ćemo na referendum ići bez obzira na pretnje meni lično - dodaje on.

Referendumu o nadležnostima Suda i Tužilastva BiH protive se Sjedinjene Američke Države, čiji su zvaničnici saopštili da takav referendum neće proizvesti bilo kakve pravne posledice, čak i ako bude održan.

2024 © - Vesti online