Čega se to Ameri plaše?
Vašington planira da se povuče iz bliskoistočne politike, dok se višegodišnja borba za prevlast između sunitskog Rijada i šiitskog Teherana zaoštrava, piše "Kriščen sajens monitor".
List podseća da je uzrok zaoštravanja odnosa dveju država izvršenje smrtne kazne nad šiitskim propovednikom Nimrom el Nimrom u Saudijskoj Arabiji, koja je isprovocirala negativnu reakciju Irana. Posle nereda ispred saudijske ambasade u Teheranu i konzulata te zemlje u Mešhedu šef saudijske diplomatije saopštio je da se prekidaju diplomatski odnosi s Iranom.
Pročitajte još:
* Samo da rata ne bude: Ko je uz Arabiju, a ko uz Iran?
* Nova lica u sirijskom sukobu: Ima li kraja ratu?
Prema mišljenju sagovornika lista, politikologa Sajmona Hendersona, dva ključna spoljnopolitička cilja američkog predsednika, odnosno političko rešavanje petogodišnjeg sirijskog rata i implementacije iranskog nuklearnog sporazuma, ozbiljno su ugrožena.
- Administracija Obame uvek je težila tome da se prekine učešće u regionalnoj politici i da se pažnja preusmeri, ali taj pristup je dao rezultat koji vidimo sada: rastuća napetost između dva geopolitička protivnika ozbiljno ugrožava američke interese - smatra američki politikolog.
Saudijci su razočarani - Rijadu se čini da će Teheran ostati nekažnjen za napad na ambasadu Saudijske Arabije zbog želje Vašingtona da se ostvari sporazum o iranskom nuklearnom programu, dodaje autor.
- Saudijska Arabija pretpostavlja da uticaj Irana u regionu raste i da će morati da reaguje samostalno, jer Rijad oseća da ne može da računa na SAD u ovoj situaciji - objašnjava Henderson.
Stručnjak za Bliski istok iz centra Heritidž fondejšen, politikolog Džejms Filips takođe smatra da svojevrsna neutralnost Vašingtona povećava napetost u odnosima Saudijske Arabije i Irana.
Prema mišljenju politikologa, zahvaljujući američkoj promeni spoljnopolitičkog fokusa, Teheran će imati korist, a to ozbiljno plaši Rijad.