Srpski badnjak u zabranjenom gradu
Do poslednjeg trenutka bio je neizvestan njihov put u rodni grad, jer su opet pojedini lokalni Albanci organizovali protest u ulici ispred crkve. Policija je ispred demonstranata postavila kordon kroz koji je prošao autobus sa Srbima.
Do sada svake godine za Božić, zbog dolaska raseljenih Đakovčana, organizovani su protesti, kamenovani njihovi autobusi, a poslednje dve zbog nastalih nereda nisu mogli da uđu u dvorište crkve. U poređenju sa prethodnim godinama, situacija je bila znatno mirnija, jer je autobus bio daleko od domašaja, pa su jaja i grudve snega pale daleko od Srba.
Predsednik Udruženja Đakovčana Đokica Stanojević za "Vesti" kaže da je autobus sa Srbima u Đakovicu ušao pod jakim snagama bezbednosti, koja se mogla videti na svakom ćošku u opremi za razbijanje demonstracija.
- Bilo je jezivo, policija na svaka tri četiri metra. Ali smo zadovoljni jer smo došli do crkve, i što smo uneli badnjak. U odnosu na ranije godine, dobro smo prošli. I mi smo malo promislili oko puta, i došli smo jednim autobusom, nas 50-ak, dok smo sve ostale koji su hteli da dođu morali da ostavimo iz bezbednosnih razloga - priča Stanojević.
Ističe da su nekada u Đakovici, za Božić Albanci dolazili da čestitaju Srbima praznik, a sada im ne dozvoljavaju da mirno obiđu njihove kuće.
- Ova današnja poseta Đakovici znači mnogo. Mora se prihvatiti da smo i mi deo Đakovice - kazao je on.
Sa raseljenima iz Đakovice bio je i predsednik Srpske liste Slavko Simić koji je istakao da su Srbi u ovaj deo Kosova došli da bi poslali poruku mira, a ne da izazivaju incidente i provociraju. U Đakovici je nekada živelo oko 12.000 Srba, danas u njoj žive samo četiri srpske monahinje.