Utorak 05.01.2016.
18:35
politika.rs, Vestionline

Jeli smo meso koje nisu hteli Španci, Mađari, Bosanci...

Reuters/P.W.
Meso najlošijeg kvaliteta uvoženo u Srbiju

Novim pravilnikom o kvalitetu usitnjenog mesa, poluproizvoda i proizvoda od mesa, koji je u primeni od 1. januara, onemogućen je uvoz jeftine sirovine na kojoj je mesna industrija ostvarivala veliki profit, piše "Politika".

Prema novim odredbama, proizvođači više neće smeti da uvoze i koriste najlošiju kategoriju mehanički otkoštenog mesa (MSM) koja se koristila u proizvodnji viršli, kobasica, parizera...

Prema dosadašnjim propisima, maksimalna količina kalcijuma koja je mogla da se nađe u mesu bila je 150 miligrama na 100 grama. Ta količina je sada smanjena na maksimalno 100 miligrama što, kako objašnjavaju stručnjaci, odgovara količini kalcijuma u čistom mesu bez primesa mlevenih kostiju.

Meso sa mlevenim kostima

Mehanički odvojeno meso nastaje kada se, recimo, sa pileta odvoje njegovi najkvalitetniji delovi - file, batak, karabatak, a ostaci se pod visokim pritiskom skinu sa kostiju, najčešće leđa. Tako se dobija mesna smesa koja se u prerađivačkoj industriji dodaje prerađevinama. Takvo meso ne sadrži kvalitetne proteine, a često se u njemu pronalaze i veće koncentracije kalcijuma nego što je dozvoljeno. To se događa, jer ostaci do maksimuma "prolaze" kroz separatore pa se u smesi nalaze i samlevene čestice kostiju.

Poslednjih nekoliko godina uvoz u Srbiju najlošije kategorije pilećeg i svinjskog mesa znatno je uvećan, a istovremeno je povećan broj malih proizvođača jeftinih mesnih prerađevina. U 2013. godini, kako piše "Politika", pet najvećih prerađivača uvezlo je jeftinih mesnih prerađevina u vrednosti 13,5 miliona evra.

Te sirovine su u Srbiju stizale uglavnom iz evropskih zemalja, Austrije, Španije, Danske, Mađarske i Bosne i Hercegovine, po ceni 60 dinara po kilogramu.

2024 © - Vesti online