Nedelja 03.01.2016.
01:30
Vestionline

Koliki je rok trajanja ostataka hrane?

pixabay.com
Problem kod povrća, na primer, nisu bakterije nego - gljivice

Meso i riba

Među najopasnije namirnice svakako spada meso, zbog mogućnosti razvoja bakterija. Ako su preostala jela sa ribom, bacite ih posle dva dana. Meso možete da čuvate duže - do pet dana, ali isključivo ako ga držite prekrivenog folijom ili u zasebnim posudicama u frižideru. Do razvoja opasnih bakterija dolazi ako se nalazi na temperaturi većoj od 8 stepeni, pa nije dobro držati ga na balkonu ili u ostavi, gde tokom dana temperatura može da bude veća od 8 stepeni.
Sve ostatke čuvajte u frižideru, najbolje na gornjoj polici, koja je najhladnije mesto u frižideru.

Povrće

Jedenje povrća drugi ili treći dan pošto je pripremljeno ne može da vam naškodi, a problem kod povrća ne zadaju bakterije, već gljivice. One se razmnožavaju na sobnoj temperaturi, a najviše vole slatko povrće poput krompira - zato je njega najbolje pojesti u roku od dva dana. Ako želite da eliminišete moguće gljivice na povrću, uvek ga možete podgrejati - ali samo jednom, na temperaturi iznad 60 stepeni oko 10 minuta.

Sosovi

Oni mogu biti opasni, posebno usled kontaminacije (ako istom kašikom ili viljuškom dodirujete meso, pa onda sos). Treba ih pojesti u roku od tri dana, isto važi i za francusku i slične salate koje mogu biti opasne zbog jaja, krompira i majoneza, ističe mikrobiolog dr Martin Goldberg sa Univerziteta Trent.

Kolači

Rok trajanja kremastim kolačima je četiri dana u frižideru, dok oni manje masni (na primer vanilice) mogu da traju 20-ak dana. Biće svežiji ako ih držite na suvom i tamnom mestu pokrivene krpom, dok će u frižideru da navuku vlagu.

2024 © - Vesti online