Sreda 30.12.2015.
04:11
D. Cale - Vesti

Priština nišani i Pančićev vrh

en.wikipedia.org
Hoće i Vojnu bazu: Pančićev vrh na Kopaoniku

Ovo je bio povod da se Vlada Kosova zvanično obrati Kforu koji na ovom delu Kopaonika "vrši inspekcije" i zatraži zvaničnu informaciju: da li je radar Vojske Srbije, porušen tokom NATO bombardovanja 1999. godine, ponovo aktiviran i da li je pretnja po bezbednost Republike Kosovo?

- Od Kfora smo dobili informaciju da srušeni radar nije ponovo aktiviran, niti je postavljen novi na tom mestu. Aktiviranje radara na tom vrhu Kopaonika, unutar Republike Kosovo, strogo je zabranjeno Kumanovskim sporazumom potpisanim 1999. godine - ističe se u saopštenju Vlade u Prištini, uz zahvalnost Kforu što brine o očuvanju bezbednosti Kosova.

Ovim povodom nije se oglasio niko sa srpske strane, niti iz Vojske Srbije koja na Pančićevom vrhu i dalje ima svoj telekomunikacioni centar u okviru koga se nalazi i Centar za praćenje civilnih letova.

Kontrolisao ceo Balkan

Na Pančićevom vrhu nalazio se moćni radarski sistem Vojske Srbije koji je "kontrolisao ceo Balkan". Gađan je još prve večeri NATO-bombardovanja, a potom i uništen. Vojska je jedno vreme na Kopaoniku koristila pokretne radare, a kada je bombardovanje postalo još intenzivnije i porušen hotel Bačište, i oni su ugašeni.

Pisanje kosovskih medija i tvrdnja da se Pančićev vrh nalazi na teritoriji Kosova ponovo je aktuelizovalo spor oko toga "da li će Albanci preuzeti i vrh Kopaonika" i "da li je i Pančićev vrh na teritoriji države Kosova".

- Granica je prolazila vrhom planine, tik pored baze Vojske Srbije, ali je nakon korekcije, koju Priština ne priznaje, pomerena za skoro kilometar i prolazi jarugom podno Pančićevog vrha. Cilj Prištine je da zagospodari i vrhom Kopaonika, a kako nas Beograd brani, ništa me ne bi iznenadilo - kaže bivši oficir Vojske Srbije koji je godinama radio na Kopaoniku.

Pošto kosovski deo Kopaonika pripada opštini Leposavić, Srbi na severu Kosova veruju da Albanci "nikada neće doći ni blizu Pančićevog vrha" i da će ih u tome sprečiti lokalna samouprava i buduća Zajednica srpskih opština (ZSO) u čijoj nadležnosti će biti urbanizam i prostorno planiranje na severu Kosova, pa i na kosovskom delu Kopaonika. Međutim, Briselskim sporazumom, Srbija je priznala državu Kosovo i granicu koja prolazi vrhom ove planine.

2024 © - Vesti online