Ponedeljak 28.12.2015.
10:10
K. Nedeljković - Vesti

Snimanje selfija je dokaz narcisoidnosti

careerealism.com
Istraživanja psihologa pokazuju da se više slikaju žene od muškaraca

Kako gledate na snimanje selfija, koje je dobilo razmere epidemije?
- Masovnija upotreba mobilnih telefona sa prednjom kamerom učinila je da slikanje selfija postane lakše i da se stalno koristi. Ukoliko je opsesivno, može predstavljati nedostatak samopouzdanja, želju za pažnjom i stalnim pokazivanjem sopstvenih slika. Stalno fotografisanje je dokaz neke vrste narcisoidnosti, ali još ne možemo reći da je to poremećaj.

Šta otkriva ova navika?
- Neki to vide kao dokaz kulturnog ili bar generacijskog narcizma i moralnog pada. A, neki kao nusprodukt tehnološki omogućenog samoistraživanja. Ljudi često kažu da selfiji služe samo da bi se dobilo neko spoljno odobrenje. Iako selfi otkriva identitet, uz pomoć njega možemo i da glumimo da se osećamo super (uprkos raskidu, višku kilograma, problema na poslu...) ili da se baš ludo provodimo, a u kafiću sedimo sami.

Ko se više fotografiše, žene ili muškarci?
- Istraživanja pokazuju da žene postavljaju mnogo više fotografija na društvene mreže nego muškarci. Jedno vreme devojke su bile preokupirane slikanjem u toaletu sa napućenim usnama i sa previše šminke, što je kod posmatrača izazvalo lavinu kritika. Kako vreme prolazi, takve fotografije zamenjuju neke druge. Ipak, previše vremena provedenog na internetu može da učini žene nesigurnim kada je u pitanju njihovo samopouzdanje.

Da li je u pitanju samo hvaljenje ili nešto drugo?
- Na jednoj strani imamo ljude koji žele da nam pokažu gde se nalaze u svakom trenutku, dok drugi žele samo da pohvale svoje "lepe" strane. Problem leži u tome što niko neće postaviti fotografiju na kojoj je ispao ružno. Neretko se služimo
fotošopom i različitim filterima da bismo izgledali što bolje na društvenim mrežama, a to na neki način, pravi iskrivljenu sliku stvarnosti. Što manje lajkova ima neka slika, to je razočaranje osobe veće, a osećanje manje vrednosti postaje jače. Mnogo lajkova potvrđuju kako fizičku tako i društvenu atraktivnost što zadovoljava svačiji ego. Ipak, ukoliko slikanje selfija pređe u opsesivno stanje, potrebno je potražiti stručnu pomoć.

2024 © - Vesti online