Ponedeljak 21.12.2015.
13:59
Dojče vele

Od Dodikovih pretnji profitiraju svi osim građana

Reuters
Krize u RS nisu slučajne: Milorad Dodik

"Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je majstor političkih provokacija. Kao takav on dobro zna da stanje uzbuđenja ne traje dugo. Dodik stalno izaziva političke potrese, ali se svaki put pobrine da ne dođe do eskalacije"  piše Noje cirher cajtung i obrazlaže da je Dodik ovog leta najavio referendum za 15. novembar 2015, na kojem je trebalo da stanovnici RS odluče o tome da li bi Sud RS trebalo da bude pod jurisdikcijom Suda zajedničke države Bosne i Hercegovine.


Usledili su protesti da to nije u skladu sa Ustavom, kako zvaničnog Sarajeva i Visokog predstavnika u BiH, tako i iz Brisela. Bošnjački poslanici u Republici Srpskoj uložili su žalbu, koja je odbijena. Onda je 15. novembar došao i prošao, a referendum nije održan.

Švajcarski list piše da je, samo što se uzbuđenje stišalo, Dodik početkom decembra za tražio reformu Ustavnog suda BiH i, u protivnom, zapretio povlačenjem predstavnika RS iz zajedničkih institucija. Povod je bila presuda tog suda da 9. januar kao Dan RS, koji se slavi i kao Dan svetog arhiđakona Stefana, nije u skladu sa Ustavom jer diskriminiše one građane koji nisu pravoslavne veroispovesti.

Uzbuđenje je ponovo bilo veliko, a Dodikova ne baš diplomatska izjava da presudu mogu da okače mačku o rep, dominirala je informativnim emisijama regionalnih medija. Nakon što se uzbuđenje stišalo, prošle sedmice je usledila i treća eskapada. Vlada RS je eksplozivno najavila da prekida rad sa Tužilaštvom BiH, ali i sa agencijom SIPA, koja se specijalizovana na istragu ratnih zločina i borbu protiv terorizma.

"Taj korak usledio je nakon što su jedinice SIPA pretražili zvanične prostorije u RS, nastojeći da pronađu dokazni materijal za zločine počinjene od 1992. do 1995. Tokom istrage, uhapšeno je ukupno sedam osoba. Dodik je ponovo upozorio da se RS približava otcepljenju. Ali dok je šef urlao, njemu podređene institucije nastavile su saradnju s nadležnim policijskim službama u Sarajevu. Do toga je došlo jer policajci, kako s jedne, tako i sa druge strane, imaju interes za profesionalnom i nesmetanom saradnjom."

"Upravo ta svakodnevna razmena usluga i robe između entiteta, ali i na hiljade neproblematičnih kontakata ogolila je pravu prirodu Dodikovih postupaka: to je njegov mehanizam vladavine i održavanja na vlasti. Dodik priziva pretnje kako bi mogao da na scenu stupi kao zaštitnik. Trenutno velika učestalost političkih "kriza" verovatno nije slučajna. Naredne godine održavaju se opštinski izbori i Dodikova popularnost je, s obzirom na ekonomsku stagnaciju, u strmoglavom padu".

"Od njegovih insceniranih kriza ne profitira samo on, već i političari iz suprotstavljene bošnjačko-hrvatske Federacije. Oni iz njegove retorike izvlače korist jer podstiču strah od srpskog separatizma, predstavljaju se kao zaštitnici zemlje i tako sebi obezbeđuju moć i vlast. I konačno, periodični talasi uzbuđenja dobro dođu i veoma dobro plaćenim predstavnicima međunarodne zajednice: Njihova radna mesta su zagarantovana sve dok u Bosni i Hercgovini ima krize. Iz takve pozicije u kojoj dobijaju svi, a na kojoj se zasniva politika u BiH, isključeni su jedino građani te gladne zemlje", zaključuje švajcarski list Noje cirher cajtung.

2024 © - Vesti online