Pariz: Borba za feredže
Debatu je dodatno podstakla 11. maja usvojena rezolucija o zabrani nošenja feredže u javnosti u Francuskoj, što su muslimani, koji u toj zemlji imaju najbrojniju zajednicu u Evropi, dočekali uglavnom nevoljno, jer se zakon očekuje veoma brzo.
U rezoluciji je rečeno da je "radikalna praksa" nošenja vela u javnosti "protivna vrednostima Republike", a u obrazloženju se poziva na Deklaraciju o ljudskim pravima, francuski ustav i Povelju o temeljnim pravima Evropske unije (EU) i načela o dostojanstvu, slobodi i jednakosti svih ljudi.
Rezolucija se poziva na zaštitu "svih žena koje su pretrpele nasilje i koje su prisiljene da nose veo protiv svoje volje", a zakonom su predviđene kazne od 150 evra za one koji se ne pridržavaju, podsetile su agencije.
U francuskoj štampi se navodi da je većina Francuza za zabranu i naglašava da Francuska nije jedina zemlja u kojoj se glasa o zabrani burki, jer je Belgija kao prva u EU to već uradila.
U Belgiji je prošlog meseca donji dom parlamenta usvojio nacrt zakona kojim se zabranjuje nošenje feredže u javnosti, uskoro isto treba da uradi i gornji dom. I političari u Austriji i Holandiji se zalažu za takvu meru, ali još nema naznaka konkretnih koraka.
Rezolucija, kao i predlog zakona o kome će se ovih dana glasati, nastala je kroz incijativu stranke Unije za narodni pokret (UMP) francuskog predsednika Nikole Sarkozija.
Ipak, iz konačnog teksta rezolucije je izbačen član koji je pozivao na veliku nacionalnu debatu. Ovaj stav su "neumesnim" nazvali socijalisti, koji su protiv zakona, jednako kao komunisti koji već najavljuju da neće glasati za njega.
Najviše otpora ima prema stavovima zakona koji idu do ograničavanja prava na javni prevoz i ulazak u javne ustanove ženama koje su pokrivene burkama.
Muslimani u Francuskoj na predloženi zakon gledaju različito i u stavovima se dijametralno i radikalno razlikuju. Jedni su od starta protiv takve mere, dok drugi smatraju da Francuska ima prava da brani svoje građansko republikansko istorijsko uređenje.