Sreda 16.12.2015.
06:13
D. Dekić - Vesti

Jevrejima milion evra godišnje?

Strahinja Sekulić

Prema Nacrtu zakona o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama holokausta, država će u narednih 25 godina iz budžeta godišnje izdvajati i po 950.000 evra za Savez jevrejskih opština. Sve što je moguće prema novoj regulativi će biti vraćeno u naturi, osim državnih ustanova, a rok za potražnju je tri godine od stupanja zakona na snagu.

Predsednik Saveza jevrejskih opština Ruben Fuks za sada ne želi da komentariše nacrt dokumenta dogovaranog u okviru radne grupe pri Ministarstvu pravde u kojoj su učestvovali i predstavnici Saveza. On ističe za "Vesti" da je tokom javne rasprave koja traje do 18. decembra, od merodavnih zatraženo da se izjasne o tekstu, kao i kada će se on naći u proceduri. Mada se spekuliše da bi ova regulativa pred Vladu Srbije trebalo da stigne do kraja godine, Fubs objašnjava da nije bilo takvog obećanja.

Rehabilitacija Nedića uvreda za žrtve

Efraim Zurof, direktor centra "Simon Vizental" u Izraelu, smatra da Milan Nedić, predsednik srpske vlade u vreme nacističke okupacije Srbije, ne zaslužuje rehabilitaciju. On je naveo da je od avgusta 1941. do maja 1942. ubijeno 14.500 od približno 16.000 Jevreja u Srbiji, kao da je tokom Nedićevog mandata 300.000 Srba ubijeno, uključujući i 80.000 u koncentracionim logorima.
- Nedićeva rehabilitacija bi bila uvreda za žrtve nacista - naveo je Zurof u izjavi beogradskim medijima.

Na raspravi o nacrtu se čulo da je nacistička Nemačka vodila najdetaljnije popise oduzete jevrejske imovine i predavala ih Vladi Milana Nedića. Naknadnu nejasnoću čini samo nacionalizacija vlasništva posle Drugog svetskog rata, na šta ukazuje i Mile Antić iz Mreže za restituciju. On kaže da ako se zaobiđe činjenica da je Tito zarad opstanka na vlasti "poklonio" ratnu odštetu iz oba svetska rata, to će biti loša politička dimenzija.

- Svuda gde su bili okupatori posle rata je došla demokratija, a kod nas totalitarizam. Jesu nacisti tražili 1941. i 1942. da se prijavi imovina, ali su i komunističke vlasti tražile pod pretnjom zatvora da građani prijave imovinu 1958. godine, pa im je otimana preko noći - rekao je Antić za "Vesti".

Skidanje prašine sa zločina

Cilj zakona je, kako je obrazložio direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić, da se brojevi zamene imenima i tako prikaže sudbina Jevreja na našim prostorima.
- To je pitanje i odnosa Srbije prema njenim građanima i civilizacijski pomak u ljudskim pravima, ali i način da se otkrije uzrok holokausta - kazao je Sekulić.

On pozdravlja zakon kojim bi se Jevrejskoj zajednici vratila imovina, jer takav potez, prema njegovoj oceni, predstavlja "probijanje leda".

- To vidim kao uvod u donošenje druge regulative koja će tretirati sva lica stradala tokom Drugog svetskog rata - kazao je Antić.

On ističe da Mreži za restituciju ne smeta i što će iz budžeta Srbije ići novac Jevrejskoj zajednici. Ukazuje da građani već plaćaju i štetu nanetu od komunističkog režima.

2024 © - Vesti online