Ponedeljak 30.11.2015.
05:43
Đ. Barović - Vesti

Srpska ima pravo na referendum

www.mc.rs
Detalj sa konferencije u Beogradu

To bi učinili kroz referendumsko pitanje: "Da li podržavate neustavno i nezakonito nametanje zakona od visokog predstavnika međunarodne zajednice, a posebno nametnute zakona o Sudu i Tužilaštvu BiH i primenu njihovih odluka na prostoru Republike Srpske?".

Ovo je zaključak Međunarodne konferencije "Sud i Tužilaštvo BiH u kontekstu (de)stabilizacije prilika u BiH", koja je za vikend, u organizaciji Predstavništva Srpske u Srbiji i moskovskog Fonda strateške kulture, održan u Beogradu.

Učesnici su se na kraju jednodnevne konferencije saglasili da bi Republika Srpska trebalo da posegne za ovim načinom izjašnjavanja ukoliko se pre isteka roka za raspisivanjem referenduma "ne postignu opipljive i od relevantnih međunarodnih faktora garantovane temeljne reforme rada i mandata Suda i Tužilaštva BiH".

- Niko nema pravo da ospori osnovno ljudsko i građansko pravo građanima Republike Srpske da putem referenduma javno izraze svoju demokratsku volju. Svi napori u tom pravcu krše osnovna demokratska prava zasnovana na univerzalnim vrednostima i poveljama koje su postale sastavni deo evropskog demokratskog poretka i njegovih vrednosti - još jedan je od zaključaka s ovog skupa.

Nikola Kovačević, savetnik ministra pravde Republike Srpske, podsetio je prisutne da su Sud i Tužilaštvo BiH nametnuti od strane visokog predstavnika jer u Ustavu BiH ne postoji osnov da bi se te dve institucije formirale.

- Za razliku od sudova u entitetima, okružnih i kantonalnih sudova, u kojima su se primenjivali Krivični zakon bivše SFRJ, Sud BiH se ponašao suprotno sve dok Sud u Strazburu nije utvrdio da Sud BiH krši član 6. Evropske konvencije retroaktivnom primenom Krivičnog zakona BiH. Ministarstvo pravde RS je sačinilo radnu verziju Zakona o Sudu BiH koja je prihvaćena na ministarskoj konferenciji u Briselu - objasnio je Kovačević.

Slovo, a ne "duh" Dejtona

Mlađen Cicović, direktor Predstavništva Republike Srpske u Srbiji, istakao je da građani Srpske u BiH nisu slobodni i ravnopravni pred Sudom i Tužilaštvom BiH, a da samo nepristrasan Sud i Tužilaštvo mogu biti garant mira i stabilnosti u Bosni i regionu, ali i primer drugim narodima i entitetima u "zemljama slične nepravde".
- Mi se borimo za poštovanje slova Dejtona, a ne duha Dejtona - objasnio je Cicović.

2024 © - Vesti online