Nedelja 29.11.2015.
03:30
ruskarec.ru, Vestionline

Pet najhladnijih gradova Rusije

printscreen youtube
Ledene figure opstaju mesecima u Jakutsku

Na severu Sibira zima traje skoro cele godine. Sneg škripi pod nogama, polarne noći su ledene i tamne, zalivi okovani ledom, a najtoplija i najpraktičnija obuća su tradicionalne ruske suknene čizme "valjenke" ili "unte", visoke čizme od irvasove kože.

Jakutsk - grad mamuta i dijamanata

printscreen youtube

- Kada sam sleteo na aerodrom u Jakutsku, svi su me radoznalo posmatrali. Mislim da su želeli da vide kako je obučen jedini turista koji se usudio da poseti grad po polarnoj hladnoći. Takve temperature svakodnevno može da podnosi samo lokalno stanovništvo - priča švajcarski fotograf Stiv Junker, koji je u Jakutsk doputovao da bi fotografisao grad i okolinu. Jakutsk je glavni grad ruske Republike Saha (Jakutija). Spada među najhladnije gradove na svetu. Prosečna temperatura tokom zime je - 40 do - 50 stepeni Celzijusa. Najniža do sada izmerena temperatura bila je - 64 stepena. Ako želite da posetite Jakutsk, ponesite najtopliju odeću. Uprkos surovim klimatskim uslovima, Jakutsk ima oko 300.000 stanovnika.

Ovaj grad je poznat po dijamantima i mamutima. U njemu su zgrade podignute na stubove, jer je zbog stalno smrznutog tla suviše teško i skupo kopati temelje. Zanimljivo je da je jedan zaljubljeni par iz Jakutska postavio nesvakidašnji rekord - ljubili su se 22 minuta na - 30 stepeni. Ako u Jakutsk doputujete zimi, najbolje je da brzo pređete put od jedne do druge gradske znamenitosti. Iz Muzeja mamuta u kome su izloženi gigantski skeleti ovih praistorijskih životinja pređite u Muzej večitog leda, gde ćete dobiti "valjenke" i čuti priču o svim vrstama leda.

Posetite neobičan muzej posvećen homusu, tradicionalnom narodnom muzičkom instrumentu Jakuta rasprostranjenom i u drugim delovima sveta (Muzej homusa naroda sveta). Dijamante možete razgledati u Muzeju juvelirstva. Na kraju obilaska grada svratite na ručak u restoran i probajte ovdašnje specijalitete: ribu čir, meso irvasa ili konjsko meso.

Noriljsk - grad zlata i srebra

proospectinggold.blogspot.com
Jeste hladno, ali ima zlata

Noriljsk se nalazi na severu Krasnojarskog kraja (2.878 km od Moskve). Jedan je od najhladnijih ruskih gradova. Ekološka situacija u gradu je dosta loša jer se u Noriljsku eksploatiše paladijum, platina, zlato, srebro, nikl, kobalt i bakar. Noriljsk je ipak lep i interesantan grad, pa ćete sigurno uživati u šetnji njegovim ulicama kako na -30 zimi, tako i na +30 leti. Preporučujemo da posetite gradski muzej i pročitate neka od pisama zatočenika nekadašnjeg Noriljskog kazneno-popravnog logora (NoriljLAG-a) i pogledate retke etnografske eksponate kao što je odeća šamana ili narodna nošnja Evenki i Nganasana - starosedelačkih naroda Sibira. Posle šetnje po mrazu možete u supermarketu kupiti peljmene (tradicionalno rusko jelo slično raviolama) sa mesom irvasa.

Dikson - grad "crnih mećava"

printscreen youtube
Uraganski vetrovi i hladnoća - jeza kombinacija

Dikson je najsevernije naselje u Rusiji. Nalazi se u Krasnojarskom kraju, na obali Karskog mora (2.729 km od Moskve). Dikson je bio "prestonica snežnog Arktika" još u sovjetsko vreme, kada se u njemu nalazila najveća ruska luka. Ako volite da putujete brodom, leti do Diksona možete stići Jenisejem. Klima je ovde oštrija nego u Noriljsku. Polarne noći su tamnije, temperatura se spušta ispod nule već u septembru, sneg se topi u junu, a nekada i kasnije. Skijaška takmičenja se održavaju obično u maju. Česte su takozvane "crne mećave" - to je jaka vejavica u kojoj vetar dostiže brzinu od preko četrdeset metara u sekundi, a mećava prelazi u uragan.

Prema rečima meštana, vetar je toliko jak da nosi pse i praznu burad za gorivo, koje ima mnogo na obali. Iako je zima ovde zaista surova, boravak u Diksonu je jedinstven doživljaj. Naći ćete se na samom kraju ledenog Arktika, videćete snagu Karskog mora, bele kitove, morževe i, naravno, polarnu svetlost.

Verhojansk - zima do - 70 stepeni

askyakutia.com
Šta reći: I do - 70 stepeni

U gradiću Verhojansku (4.675 km od Moskve) živi tek nešto više od hiljadu stanovnika. Naučnici i meteorolozi se još uvek nisu usaglasili oko toga koje naseljeno mesto je najhladnije na svetu –Verhojansk ili Ojmjakon. Oba grada se nalaze u Jakutiji. Za stanovnike ovih najhladnijih naselja na planeti to nije ni važno: i u Verhojansku i u Ojmjakonu vlada polarna hladnoća. Najniža izmerena temperatura u Verhojansku je - 69,8 stepeni Celzijusa.

Zato ne čudi što su u Verhojansk od 19. veka proterivani revolucionari, pobunjenici i dekabristi. Među njima je bio ruski i poljski etnograf Vaclav Seroševski, koji je ovde u progonstvu proveo 12 godina (od 1880. do 1892). Kada je iz Poljske dospeo u ove ledene predele, Seroševski nije klonuo duhom. Oženio se devojkom iz Jakutije i počeo da proučava lokalnu etnografiju. Kasnije je napisao knjigu "Jakuti. Etnografsko istraživanje".

Dudinka - retki uzgajivači irvasa

askyakutia.com
Ovako izgleda zaleđena morska obala

Vredi prevaliti dug put do Dudinke (2.801 km od Moskve) da bi ste prisustvovali Danu uzgajivača irvasa, lokalnom prazniku koji se održava svake godine u martu u gradu i okolnim naseljima Sindasko, Potapovo i Popigaj. Tog ledenog prazničnog dana predstavnici malih starosedelačkih naroda ovoga kraja (Nenci, Evenke, Dolgani, Nganasani i Enci) oblače svoje najlepše narodne nošnje i organizuju trke irvasa. To je prizor koji se retko gde može videti, jer uzgajivači irvasa žive nomadskim životom i obično su sa svojim stadima daleko u tundri. U radionici narodnih rukotvorina "Mukustur" ili u "Domu narodne radinosti", možete kupiti unte. To su čizme od irvasove kože izvezene nacionalnim motivima. Njihov kvalitet je proveren na ovdašnjoj hladnoći. 

2024 © - Vesti online