Kinezi neće mačku u džaku
U razgovoru srpskog i kineskog premijera, Vučića i Li Kećijanga, izražena su očekivanje da će već krajem ove godine početi izgradnja pruge Beograd-Budimpešta, a kineski domaćin je najavio oko 4,4 miliona evra donacije Srbiji za realizaciju ovog projekta.
Ono što je posebno važno za Srbiju jeste najava dolaska kineske kompanije Hebei Iron and Steel Group (HBIS) u smederevsku Železaru, a tim povodom između Vlade Republike Srbije i HBIS potpisan je Memorandum o razumevanju.
Pročitajte još:
* Predsednik Kine: Dolazim u Srbiju
* "Srbiji u Kini ukazana posebna čast"
* Vučiću na uvce: Kinezi svirali "Tamo daleko" i "Fijaker stari"
- Preuzimanje Železare Smederevo doprinelo bi reindustrijalizaciji Srbije, što bi Kinu učinilo našim najvažnijim strateškim partnerom - izjavio je Vučić.
Za prosečnog srpskog posmatrača ostaje gomila nepoznanica u vezi sa ovom najavom. Prvo, na koji način će kineska firma, za koju se kaže da je jedna od dve najvećih u svetu u proizvodnji čelika, preuzeti Železaru? To nije najjasnije ni nekim od najboljih poznavalaca srpsko-kineskih odnosa kao što je Dragana Mitrović, bivši ministar savetnik za ekonomska i politička pitanja u ambasadi SCG (2001-2004).
Bunar bez dna
Sajt Pištaljka juče je objavio da je Vlada Srbije krajem prošle godine Železari Smederevo otpisala dug od 44 miliona dolara. Železara je prošlu godinu završila sa gubitkom od oko 95 miliona evra. Nakon više neuspešnih pokušaja države da je proda, upravljanje čeličanom marta ove godine preuzela je holandska komapnija HPK inžinjering. Nedugo po preuzimanju, novi rukovodioci su izjavili da Železara može da se izdržava sama i da ne očekuju nikakvu pomoć srpske vlade.
- Memorandum izražava nameru kineske strane da najozbiljnije pristupe analizi mogućnosti za dokapitalizaciju Železare. Ništa tu još nije gotovo, već je dat signal jedne ozbiljne namere - komentariše za "Vesti" profesorka Mitrović.
Ona kaže da joj nije poznato na koji će način kineska kompanija ući u Železaru, da li dokapitalizacijom, da li kao većinski vlasnik ili manjinski sa pravom upravljanja uz saglasnost države Srbije.
- Kinezi imaju višestruke interese da se kao investitori pojave u ovom delu Evrope, od toga da deo svojih proizvodnih kapaciteta presele u inostranstvo, da rasterete tržište rada, umanje stepen zagađenosti životne sredine, uposle svoje finansijske viškove, ali i zbog političkih razloga - dodaje sagovornica "Vesti".
Tamo daleko
Srpska strana je saopštila da je premijer Vučić uputio poziv predsedniku Kine da poseti Srbiju, a da je Si Đinping prihvatio rečima: "Nađite mi termin i ja dolazi dolazim". Kineskog predsednika je još septembra ove godine njegov srpski kolega Nikolić pozvao u posetu, kako i priliči državnom protokolu da šef države poziva drugog šefa države. Predusretljivi kineski domaćini su tokom večere u čast srpske delegacije svirali i srpske pesme "Fijaker stari" i "Tamo daleko".
Naime, ne bi bilo prvi put da se kroz investiciju (pominje se cifra od 300 miliona evra za fabriku šavnih cevi pri Železari), Peking zahvaljuje zemlji koja joj je omogućila da se kroz ranije projekte drugim stranim tržištima predstavi kao ozbiljan investitor i izvođač koji sopstvenim znanjem, tehnologijom i kapitalom doprinosi razvoju saobraćaja i infrastrukture zemlje domaćina. Kinezi su kreditirali i gradili Pupinov most, učestovovali u revitalizaciji blokova u Kostolcu, a grade i novu termoelektranu, kao i deo auto-puta na Koridoru 11.