BiH nemoćna pred teroristima?
Jedan od glavnih problema je u činjenici da se mnogi od tih portala uređuju u inostranstvu. Očigledno da je takav slučaj i sa najekstremnijim sajtom "Vijesti umeta" za koga stručnjaci tvrde da ga uređuje radikalni islamista iz Beča poznati po imenu Nedžad Balkan. On navodno vodi jednu od islamskih ćelija u Beču, dok drugu predvodi Muhamed Porča. Obojica su ranije dovođeni u vezu sa vrbovanjem i regrutovanjem muslimanskih mladića. Pretpostavlja se da je i napad na američku ambasadu u Sarajevu u novembru 2011. godine Mevlid Jašarević izveo zaslepljen predavanjima upravo Nedžada Balkana. On, inače, deluje u jednoj džamiji u sedmom okrugu u Beču. Rodom je iz Tutina, u Srbiji.
Pročitajte još:
* BiH: Bošnjački portal koji slavi napade na Pariz ima sedište u SAD
- Organizacija koju vodi Balkan zove se Selafijsko-vehabijski džemati. Postoje informacije da kontroliše veliku količinu novca, i da su delom tih para osnovane pojedine vehabijske zajednice u BiH. Sumnjamo da ima veze sa portalom Vijesti umeta, ali to je izuzetno teško dokazati, pre svega jer serveri tog portala nisu u BiH, a, kako stvari stoje, ni oni koji ga uređuju nisu nam dostupni - kaže sagovornik "Vesti" iz bezbednosnih struktura.
Društvene mreže pod prismotrom
Zamenik ministra bezbednosti BiH Mijo Krešić rekao je da je BiH već ustupila određene podatke francuskim vlastima i da će razmena informacija biti nastavljena. On je dodao da su kontakti ostvareni i sa susednim zemljama i potvrdio da bezbednosne agencije u BiH prate društvene mreže i blogove na kojima se veličaju napadi u Pariz.
Ministar bezbednosti BiH Dragan Mektić nalazi se u inostranstvu, ali ne u Austriji, već u Francuskoj gde se juče sastao sa tamošnjim ministrom unutrašnjih poslova i glavnim tužiocem Pariza. On je, kako saznajemo, od francuskih sagovornika, dobio uveravanja da teroristički napadi u Parizu nisu povezani sa BiH, a jedna od tema razgovora bila je i delovanje islamističkih portala.
Inače, Mektić je uoči puta u Pariz izjavio da je sedište portala Vijesti umeta na teritoriji SAD, u Džordžiji.
Skandal u Dablinu
U vremenu kada se celi svet pridružio osudi terorističkih napada u Parizu, BiH se ponovo našla u centru pažnju, i to zahvaljujući navijačima fudbalske reprezentacije ove zemlje. Njih nekolicina, naime, su preksinoć, uoči početka utakmice baraža za odlazak na Evropsko prvenstvo u fudbalu između Republike Irske i BiH u Dablinu, ignorisali minut ćutanja, i uzvikivali "Palestina".
Sagovornik "Vesti" kaže da je teško proceniti kako će dalje delovati bezbednosne agencije u BiH. On je potvrdio da su mere bezbednosti podignute na viši nivo, ali i tu postoje teškoće.
- Agencije sarađuju međusobno, prate se određeni ljudi, ali neke stvari teško je preduprediti, jer se ne zna koliko zaslepljenih islamskih ekstremista ima širom Bosne. Mi možemo pratiti neke sumnjivce koji su nam od ranije poznati, ali problem je što postoji veliki broj regrutovanih, nazovimo ih, mladih snaga, koji su nakon onoga što se desilo u Parizu, spremni na sve, i to na osnovu vlastitih procena, a ne u smislu neke organizovane akcije - kaže naš izvor.
Desetine povratnika iz Sirije
Direktor Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) Perica Stanić potvrdio je da se u BiH vratilo 40 do 50 ljudi koji su se u Siriji borili na strani Islamske države. Neki od njih su procesuirani, protiv nekih se još vodi istraga, a neki su i osuđeni.