Subota 14.11.2015.
04:45
Lj. Ivanović - Vesti

Islamska država udarila na Bejrut

twitter.com/@aletweetsnews
Bomba bila na motoru: Krvava osveta Hezbolahu

Policija navodi da su dvojica muškaraca ispred šoping centra Burdž el Barajneh aktivirali eksploziv. Prvi je bio postavljen na parkiranom motociklu. Posle te eksplozije veliki broj ljudi se okupio kako bi pomogao povređenima, a onda je bombaš samoubica aktivirao prsluk s eksplozivom. Kako javljaju lokalni mediji, posle uviđaja je utvrđeno da je na mestu napada bio i treći bombaš samoubica, ali on nije stigao da aktivira eksploziv jer je i sam stradao u drugoj eksploziji. Kako prenosi britanski "Gardijan", sva trojica napadača su identifikovana, ali je objavljeno samo da je jedan od njih Sirijac, dok su druga dvojica Palestinci.

Mesto napada je pažljivo odabrano. Pre svega je reč o šiitskom predgrađu prestonice, siromašnom i gusto naseljenom delu grada u kojem deluje i Hezbolah, šiitska milicija koja ratuje rame uz rame sa vojskom sirijskog predsednika Bašara al Asada protiv Islamske države u Siriji.
"Vojnici kalifata su uspeli da raznesu motocikl-bombu, koji je bio parkiran blizu mesta gde je bio skup šiita", navedeno je u saopštenju Islamske države objavljenom na internetu.

Za sada nije potvrđena autentičnost saopštenja Islamske države, ali je ono imalo formu uobičajenih saopštenja te ekstremističke organizacije.

Humanitarna katastrofa

Liban je država koja je stalno na ivici raspada. S nefunkcionalnom vladom koju dele suniti, šiiti i hrišćani, Libanci ne uspevaju već godinu i po ni predsednika da izaberu. Pored unutrašnjih verskih tenzija koje traju decenijama, Liban je suočen i sa humanitarnom katastrofom jer je u zemlji od četiri miliona stanovnika i više od milion izbeglih Sirijaca.

Ovo je prva eksplozija u bejrutskim južnim predgrađima od juna 2014, kada je bombaš-samoubica aktivirao eksploziv i ubio policajca koji je pokušao da zaustavi njegov automobil. Takođe, u januaru ove godine su pripadnici sunitskih ekstremističkih grupa, od kojih je samo jedan Islamska država, napali šiitsku zajednicu Alavita u gradu Tripoliju na severu Libana. Između jula 2013. i februara 2014, međutim, registrovano je devet napada samo na bastione Hezbolaha u Libanu.

Decenija od ubistva Haririja

Prošla je decenija od atentata bombom u kojem je stradao libanski premijer Rafik Hariri. Ovaj udar na libansku državu nikada nije sasvim rasvetljen, ali su libanske vlasti u više navrata optuživale upravo sirijskog predsednika Asada za likvidaciju čoveka koji je pokušao da otme Liban od sirijske dominacije.

Liban je verski najraznovrsnija zemlja Bliskog Istoka, ali joj je to u istoriji donosilo samo nevolje, uključujući i 15 godina krvavog građanskog rata. U Libanu muslimani čine 54 odsto stanovništva, ali su podeljeni sa po 27 odsto na sukobljene šiite i sunite. Hrišćana je oko 40 odsto, dok Druzi čine šest odsto stanovništva.

2024 © - Vesti online