Zaboravljeni običaji: Zalogaj kod vampira
Za života je stekao neobičan nadimak jer je služio u turskoj vojsci, gde su hrišćanske najamnike često nazivali arnautima. Godine 1725. Pavle se vratio iz turske službe u svoj rodni kraj kod Morave koji je tada bio pod kratkom upravom Austrije. Selo se u kasnijem izveštaju komesara Johanesa Flikingera zvalo nekakvim ponemčenim imenom koje su tek noviji istraživači označili kao Medveđu, i to onu u okolini Svilajnca.
Bivši najamnik Pavle je kupio nešto zemlje i okrenuo se ratarstvu. Ubrzo je postao ugledni član svoje seoske zajednice. Moguće je da je dodatno zarađivao i od austrijskih vlasti, koje su se trudile da na granici prema Osmanlijama drže vojnu miliciju koja je upoznata sa terenom, stanjem i navikama turske vojske.
U međuvremenu, Arnaut Pavle se zavoleo sa ćerkom jednog komšije, i oni su se ubrzo venčali. Bračnu sreću, međutim, počeo je da remeti Pavlov opsesivni strah od prerane smrti, koji je poverio svojoj ženi.
Naime, kad je služio tursku vojsku bio je postavljen sa vojskom "kod Kosova u turskoj Srbiji", kako navode austrijski izvori, a tu je vladalo sujeverje da prokletstvo stigne svakog ko bi se usudio da izvrši samoubistvo.
Taj bi se vratio iz mrtvih, odnosno, ne bi našao mir posle smrti. Pavle je, takođe, pričao i da je u Grčkoj imao susret sa bićem koje bi danas moglo da se nazove vampirom, bivšim samoubicom koji ga je pratio do Srbije, gde ga je Pavle sačekao i ubio. Pavle je pronašao i otvorio vampirov grob i spalio telo, a da bi se zaštitio od budućih napada, pojeo je malo zemlje ispod koje je ležao vampir. Tako su nalagali običaji. Doživljaj je toliko uticao na njega da je zapravo to bio razlog što je napustio vojnu službu i vratio se u zavičaj.