Utorak 27.10.2015.
07:48
N. S. Preradović - Vesti

Iz Srbije iznesu tri milijarde evra

mc.rs
Milan Kovačević

Procene su da Srbi imaju čak 1.400 "rajskih firmi".

Iako of-šor kompanije ne predstavljaju ilegalan način poslovanja, jasno je da vlasnici ne žele da plaćaju porez u Srbiji. Kompanije se služe providnim trikovima, prikazuju visoke troškove poslovanja u Srbiji da bi "smanjile" profit i na taj način platile manji porez na dobit. Istovremeno, veće profite prijavljuju u "poreskim rajevima" i tamo plaćaju porez koji je nekoliko puta niži nego u Srbiji.

Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, za "Vesti" kaže da su of šor kompanije legalne, ali da se Srbija treba zapitati zbog čega kapital beži na egzotične destinacije.

- Poslovna klima u Srbiji je nedefinisana. S jedne strane mi imamo visoke poreze koji odbijaju investitore, a s druge strane smo brzopleti. Nekim stranim kompanijama dajemo nezamislive poreske olakšice, oslobađamo ih poreza na dobit na period od nekoliko godina. Toga nema ni u egzotičnim rajevima - ističe Kovačević.

To stvara konfuziju, pa neki ulagači hrle u Srbiju jer znaju da će poslovati po veoma povoljnim uslovima, dok drugi beže i registruju se na egzotičnim destinacijama.

Sve dok je situacija po sistemu "ovaj mi se ulagač sviđa, a ovaj ne" kapital će bežati iz Srbije, zaključuje naš sagovornik.

Suština of šor kompanija je da se izbegne plaćanje raznih vrsta poreza, kontrola finansijskog poslovanja, devizna, carinska spoljnotrgovinska kontrola i da se preko "iznajmljenih" vlasnika i direktora prikrije identitet i imovina stvarnih vlasnika.

Na Kipru 785 srpskih firmi

Na listi koju je objavila Evropska komisija ima 30 poreskih rajeva. Srpske kompanije najviše firmi imaju na Kipru, čak 785, na Britanskim Devičanskim Ostrvima ih je 147, u Lihtenštajnu 40, Panami 35... Belize ima 22 srpske firme, Sejšelska Ostrva 19, Bahami 12, Maršalska Ostrva 11 i Sent Vinsent i Grenadini po deset.

2024 © - Vesti online