Četvrtak 15.10.2015.
07:50
B. Božin - Vesti

Merkelova okleva zbog Srbije?

Reuters
Merkel i De Mezijer pod pritiskom

Žestoka debata na sastanku, za koji su naknadno mnogi učesnici rekli "da je za razmišljanje", pokazala je otpor koji mnogi parlamentarci imaju prema načinu kako Merkelova rukovodi krizom. Nije pomogla čak ni oprobana metoda ličnog objašnjavanja kancelarke koja je sama nekoliko puta uzimala reč, a atmosfera je sve vreme bila usijana.

Tako je na zahtev da objasni zašto austrijsko-nemačku granicu nije htela da zatvori za izbeglice, Merkelova pokušala da zaobiđe kontrapitanjem: "Misli li ovde neko zaista ozbiljno da izbeglice možemo da vratimo preko granice?", na šta je mnogo poslanika glasno povikalo: "Da, misli", što je izazvalo buran aplauz.

Tako jasno protivljenje šefu partije još nije viđeno. Nije pomoglo ni to što su čelnici partije više puta priskakali u pomoć kancelarki, kao ministar policije Tomas de Mezijer ili šef sekcije za unutrašnju politiku Tomas Štrorl. Ona sama je pokušala da objasni da, ukoliko bi Nemačka vraćala izbeglice, isto bi odmah uradile i Austrija i druge zemlje Unije.

- Na taj način bi se u Srbiji odjednom našao veliki broj azilanata koji ne bi mogli dalje, i ta zemlja bi se našla u velikim problemima, a tek što smo je stabilizovali - upozorila je Merkelova.

Većina poslanika sumnja da će novi Zakon o azilu biti dovoljan da se zaustavi reka izbeglica. Oko petine parlamentaraca ne sledi kurs Angele Merkel, ali su neki od prisutnih izjavili da je ta brojka daleko ispod stvarne.

Ustanak

Da se ustanak protiv Merkelove širi, pokazuje i goruće pismo na tri strane upućeno kancelarki, koje je prošle nedelje potpisalo 34, a do srede ukupno 126 nosilaca funkcija i mandata u CDU, od čega je 38 poslanika. Glavni zahtev potpisnika pisma je da se zatvore nemačke granice za izbeglice i da tako ostane sve dok su šengenske granice otvorene.

2024 © - Vesti online