Četvrtak 08.10.2015.
03:30
b92.net

"Ajkula": Šmekerski auto i posle 60 godina

N. Vulović
Jedan beogradski primerak koji se i dalje vozi

Dizajn, kojim su želeli da se približe idealnom aerodinamičnom obliku vodene kapi, potpisali su Flaminio Bertoni i francuski aeronautički inženjer, Andre Lefevre.

Ipak, za ljubitelje tehnike, dizajn "ajkule" je u drugom planu s obzirom na mnoga genijalna inženjerska rešenja koja su primenjena na ovom modelu. Među njima se ističe hidropneumatski sistem oslanjanja koji omogućava neverovatnu udobnost u vožnji. Po potrebi, auto je mogao da se do prvog servisa preveze i na tri točka, što je demonstrirano i na reklamnom filmu.

Osim toga, Citroen DS bio je prvi model na svetu iz masovne proizvodnje sa ugrađenim disk kočnicama. "Ajkula" je takođe prvi automobil koji je imao projektovane udarne zone gužvanja u slučaju udesa, kao i motor koji je dizajniran tako da, radi zaštite putnika, sklizne ispod karoserije prilikom sudara.

Citroen DS dobio je 1967. i prve adaptivne farove koji su se pomerali u smeru u kome su zaokrenuti prednji točkovi automobila.

Inače, model koji je debitovao 1955. godine (DS 19) bio je pogonjen 1.9 litarskim benzinskim motorom sa 75 ks, što prema današnjim standardima izgleda nedovoljno za jednu top limuzinu. Kasnije verzije imale su snažnije, unapređene pogonske sisteme.

Citroen DS ostaće poznat u istoriji i po tome što je 1962. godine tadašnji predsednik Francuske, Šarl De Gol, preživeo atentat vozeći se u ovom automobilu. Tokom 20 godina postojanja "Ajkule", proizvedeno je skoro milion i po primeraka.

Iako je otišao u istoriju 1975, kada ga je zamenio Citroen CX, DS je do današnjeg dana, uz model CV2, poznatiji kao "spaček", ostao najprepoznatljiviji model u istoriji francuskog proizvođača i jedan od najlepših automobila na svetu.

2024 © - Vesti online