Mašović trgovao srpskom nesrećom
Jedan od najodgovornijih za takvo stanje je Amor Mašović, bivši šef bošnjačke komisije za nestale, koji danas radi u Institutu za nestala lica BiH. Prema rečima dobro upućenih sagovornika "Vesti", Mašović sigurno ima informacije o najmanje 10 masovnih grobnica gde su odbačena tela ubijenih Srba koji se vode kao nestali. Grobnice su razbacane od Ozrena do Sarajeva, ali namerne opstrukcije sa bošnjačke strane uticale su na to da ni 20 godina posle rata, brojne familije u Srpskoj ne mogu da dostojno sahrane svoje najmilije.
- Mašović je ranije pokušavao da, na svojevrstan način, trguje tim lokacijama. U nekoliko navrata je nudio informacije o tim grobnicama, a da srpska strana njemu da informacije o grobnicama Bošnjaka u Srebrenici. U međuvremenu su otkrivene gotovo sve grobnice u Podrinju, ali Mašović nikada nije ispunio obećanje - kaže nam sagovornik iz nekadašnje srpske komisije za traženje nestalih.
Pročitajte još:
* "Zahvaljujući Aliji, Bosna je mrtvorođenče"
* Kanadski oficir: Verujem da je granata na Markale ispaljena sa položaja armije BiH
A da je trgovina ljudskom nesrećom Amoru Mašoviću jedna od glavnih preokupacija svedoče i informacije iz dokumenta Uprave bezbednosti Glavnog štaba tzv. Armije BiH iz 1993. godine, koji je u posedu našeg lista. U njemu se upozorava da Mašović svojevoljno i neovlašćeno postupa u procesu razmene zarobljenika.
- Mašović samoinicijativno obavlja razmene zarobljenika i tela, a da nikog ne obaveštava. Na primer, prilikom razmena 8. februara i 9. marta 1993. godine niko osim njega nije znao broj ni imena ljudi za razmene, kao ni kriterijume razmena - navedeno je u izveštaju koji je potpisao zloglasni Fikret Muslimović.
Sve bilo transparentno
Amor Mašović je nedavno za banjalučke medije izjavio da su sve razmene, koje je organizovao za vreme rata, bile potpuno transparentne i da su se odvijale pod okriljem tadašnje bošnjačke komisije za razmjene.
- Ne znam šta piše u izveštaju, ali garantujem da je sve bilo potpuno transparentno. Što se tiče Mandićevih optužbi, ako nešto zaista tvrdi, red je to da kaže i pred nadležnim tužilaštvima. Optužbe da sam uzimao novac zaista ne zaslužuju komentar - rekao je Mašović.
Milan Mandić, predsednik Udruženja porodica nestalih lica sarajevsko-romanijske regije, potvrdio je da i sam raspolaže ovakvim informacijama i dodao da je čuo svedočenja o tome da je Mašović tokom rata od sarajevskih Srba tražio i do 5.000 nemačkih maraka po glavi kako bi ih oslobađao iz zatvora i razmenjivao. Mandić je tražio da se tim slučajem pozabavi Tužilaštvo BiH, ali je dobio negativan odgovor.
- Muslimovićev izveštaj je dokaz da je Mašović počinio ratni zločin. U međuvremenu sam i ja izneo niz optužbi na njegov račun. Ako sve to nije tačno, onda to isto tužilaštvo treba mene da tereti za klevetu, a nikako ne sme da ćuti - rekao je Mandić.