Četvrtak 24.09.2015.
14:45
Tanjug

Han: EU čvrsto uz Srbiju

Fonet/D. A.
Srbiji stiže podrška iz Evropske unije: Johanes Han i Aleksandar Vučić

- Zahvalan sam Srbiji što se odnosi profesionalno i odlučno u postupanju sa izbegličkom krizom - navedeno je u saopštenju i isitče da "Srbija obezbeđuje izbeglicama pristojne uslove za život u skladu sa međunarodnim standardima".

U saopštenju se navodid a će Han sa zvaničnicima Srbije razgovarati o aktuelnoj izbegličkoj krizi i izraziti solidarnost Evropske unije prema Srbiji.

- Ove nedelje je najavljeno obezbeđivanje dodatnih 17 miliona evra kao podrška naporima Srbije i Bivše jugoslovenske republike Makedonije u rešavanju izbegličke krize - podsetio je Han.

Komesar za evropsku politiku susedsta i pregovore o proširenju razgovaraće sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, ministrom unutrašnjih poslova Nebojšom Stefanovićem, ministrom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandrom Vulinom i ministarkom zaduženom za evrointegracije Jadrankom Joksimović.

Han će se sastati i sa nevladinim organizacijama i posetiće centar za pomoć izbeglicama u Šidu.

Ne uništavati susedsku politku na zapadnom Balkanu

Potpredsednica Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček pozvala je da se susedska politika na zapadnom Balkanu ne uništavati novim graničnim ratovima.

- Spirala zatvaranja granica, koju je prikazala najpre članica EU Mađarska, sada je stigla i do Hrvatske i Srbije, na štetu obe zemlje i susedske politike u regionu - navela je ona u saopštenju.

Lunaček je istakla da Hrvatska, u sporu oko savladavanja izbegličke krize, zatvaranjem granica koristi svoju nedavno dobijenu snagu kao članica EU.

Ona je podsetila da je Hrvatska prva zatvorila svoje granice za teretni saobraćaj iz Srbije, i da je Beograd uveo, tokom noći, kontramere.

- Ova polika revanš-faulova ne sme u Evropi postati princip - upozorila je austrijska političarka ističući da, dok su se šefovi država i vlada EU sinoć konačno dogovorili oko prvih koraka ka više solidarnosti u vezi sa izbegličkom krizom, dolazi do porasta nacionalnih egoizama i iracionalnih akcija, vođenim predizbornom kampanjom.

EU, prema njenim rečima, ne sme to samo gledati skrštenih ruku i čekati dok se aktuelna prebacivanja krivice, potpirena osećanjima iz ratnih doba, izrastaju u situaciju većeg sukoba između Hrvatske i Srbije, i drugih zemalja regiona.

- Zemljama zapadno-balkanske rute potrebna je veća podrška, a istovremeno neophodan je politički pritisak iz EU, kako ne bi susedska politika bila uništena graničnim ratom - zatražila je Lunaček.

2024 © - Vesti online