Ponedeljak 21.09.2015.
12:13
Tanjug

Američke sankcije Kini novi problem za EU

Reuters
Evropa pred novom dilemom zbog američkih interesa

On ocenjuje da bi u slučaju sankcija Kini održavanje transatlantskog jedinstva moglo biti još teže nego što je bio slučaj sa Rusijom, jer je aneksija Krima interpretirana kao pretnja po evropski bezbednosni poredak čak i u zemljama poput Nemačke koje su generalno bile opredeljene za saradnju sa Rusijom.

 - U ovom slučaju, evropski interes za uvođenje sankcija je mnogo manje jasan - navodi Kundani, a posebno imajući u vidu da su neki Evropljani zabrinuti zbog američkog sajber špijuniranja posle otkrića o aktivnostima američke Nacionalne bezbednosne agencije.

- Evropske komapnije su i same zabrinute zbog sajber-krađe podataka, ali evropske vlade će biti u velikom iskušenju da se klone mešanja u sukob na koji bi mnogi mogli gledati kao na bilaterlani spor između Kine i SAD - ocenjuje autor.

On ukazuje da članice EU možda nisu tako zavisne od Kine kada je reč o energiji kao od Rusije ali su sve više zavisne od Kine kada je reč o izvozu i ulaganjjima.

- Na primer izvoz Nemačke u Kinu je gotovo dvostruko veći nego izvoz u Rusiju, dok je plan Velike Britanije da napravi centar za trgovinu u kineskoj "narodnoj valuti" renmimbi u londonskom Sitiju naveo jednog američkog funkcionera da optuži London za "stalno udovoljavanje Kini - rekao je on.

- Nove američke sankcije otuda još jednom pokazuju potencijal uspona Kine za podrivanje transantlantskih odnosa - ocenjuje Kundani.

- Za neke od članica EU, naročito izvoznice poput Nemačke postaviće se pitanje kako da budu oštre klijentom. Za druge članice, posebno one sa 'periferije; evrozone pitanje će biti kako da budu oštre sa investirorom. Ukoliko ne budu mogle da nađu odgovore na ta pitanja, Kina bi mogla ponovo da podeli Zapad kao što je učinila sa Azijskom bankom za infrastrukturna ulaganja - zaključuje on.

2024 © - Vesti online