Petak 18.09.2015.
01:10
J. Arsenović - Vesti

Fašizam na Horgošu

Reuters
Bez milosti: Mađarski policajci tuku sirijskog izbeglicu

Do sukoba je došlo kada su migranti poverovali da će ih mađarske vlasti propustiti nakon što je policija u jednom momentu uklonila prvu fizičku barijeru na granici.

Posle nemirne noći sukobi su se juče smirili, a izbeglice su mirno protestovale ispred graničnog prelaza Horgoš 1 i Horgoš 2 u nadi da će se bodljikave žice s mađarske strane ipak ukloniti. Umesto toga, usledilo je postavljanje nove čelične ograde. Najveći broj migranata je zbog toga odlučio da promeni rutu, pa su se autobusima, taksijima, a neki i pešice uputili ka Šidu i dalje prema Hrvatskoj.

Note Beograda i Budimpešte

Srbija je uputila protestnu notu Mađarskoj zbog upotrebe suzavca koji je zahvatio i deo njene teritorije, a šef srpske diplomatije Ivica Dačić saopštio je da je "Mađarska uputila notu Srbiji s molbom da se spreče, kako se navodi, naoružani migranti u prelasku državne granice na Horgošu".

Prema podacima hrvatske policije, iz Srbije je u najmlađu članicu EU samo za 24 sata ušlo 5.650 izbeglica. Iako je hrvatski premijer rekao da je njihova država spremna da ih primi i prosledi dalje, u pravcu u kome oni žele, a to su Nemačka i Švedska, nervoza se uvukla i među hrvatske zvaničnike, pa je njihov ministar unutrašnjih poslova juče hitno došao u Beogradu na razgovor sa srpskim kolegom Nebojšem Stefanovićem.

- Imamo potpunu kontrolu. Ukoliko se, međutim, dogodi da veliki talasi (izbeglica) počnu da stižu preko Srbije, tada moramo da razmišljamo o postupcima koji bi bili potpuno drugačiji. To znači da EU u tom trenutku mora odraditi 'hot spotove' pre nego što oni dođu do Hrvatske - izjavio je hrvatski ministar policije Ranko Ostojić.

Situacija u kojoj dolazi toliko ljudi bez kontrole je neprihvatljiva, istakao je on, dodajući da su posle sastanka sa srpskim kolegom dve policije stupile u kontakt i da je došlo do rasterećenja u samom Tovarniku.

Reporteri s lica mesta, međutim, juče su javljali da je nešto preko 1.000 izbeglica hrvatska policija odvela u Zagreb, dok je najveći broj njih ostao na železničkoj stanici u Tovarniku. Dok čekaju voz, oni sede na pruzi, izloženi vrućinama, bez šatora i sa samo dva poljska toaleta za upotrebu.

Srbija će uputiti dodatne policijske snage na granicu s Mađarskom kako bi se sprečili dalji napadi na mađarsku policiju, izjavio je ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

- Cilj je da se spreče dalji napadi na mađarsku policiju s naše teritorije i da se na human i pristojan način odvoje migranti od ograde i mađarske policije - rekao je Stefanović.

Omerović: Zašto ćuti Evropa?

Predsednik skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović ocenio je da je nedopustivo ponašanje Mađarske prema izbeglicama, da Mađarska duguje izvinjenje Srbiji i upitao šta još čeka Brisel.
- Oni kojima su puna usta evropskih vrednosti i stalnih kritika na čak i najmanja kršenja ljudskih i manjinskih prava u Srbiji sada ćute - rekao je Omerović.

Prema njegovim rečima, migrante koji se nalaze uz granični pojas s Mađarskom, one koji to žele, policija vraća u prihvatni centar u Kanjiži, odakle mogu da krenu bilo kojim drugim pravcem koji izaberu.

- Ono što mi očekujemo od EU je da nam kaže šta je obrazac dobrog evropskog ponašanja. Za Srbiju ne mogu da važe jedna, a za druge zemlje druga pravila i mi to ne može da prihvatimo kao odgovor - rekao je Stefanović.

Horgoš zatvoren još mesec dana

Mađarska je zvanično obavestila srpske vlasti da će produžiti zatvaranje graničnog prelaza Horgoš na 30 dana. Zbog toga što su svi zvanični granični prelazi između Srbije i Mađarske zatvoreni, osim Kelebije, gužva kod ovog prelaza juče se protezala u kilometrima dugoj povorci vozila.

Slika koja je obišla i najveći deo sveta zgrozila zbog brutalnosti mađarskih snaga izazvala je brojne osude od UNHCR do srpskih zvaničnika. Organizacija za ljudska prava Amnesti internešenel saopštila je da je mađarska policija razdvajala decu od njihovih roditelja u haotičnim scenama na mađarsko-srpskoj granici.

U potonjim pregovorima s mađarskim vlastima srpski ministri Nebojša Stefanović i Aleksandar Vulin uspeli su da izdejstvuju da izbeglice koje su posle sukoba ostale u Mađarsku budu vraćene u Srbiju i ponovo budu sa svojim porodicama.

Povređena ekipa RTS

U sukobu izbeglica i mađarske policije povređena je i tročlana televizijska ekipa Radio-televizija Srbije. Dok su izveštavali i uz jasno obeležje i uzvikivanje da su novinari, mađarski policajci su novinarku Jovanu Đurović više puta podizali i bacali na zemlju, dok je najgore prošao tonski snimatelj Miroslav Đurašinović, kome je polomljena desna šaka. RTS je zatražio od mađarske vlade da kazni policajce koji su pretukli njene novinare.
- U nekoj zemlji neko se diči novinarima koji sapliću očeve sa decom, a napada novinare koji rade svoj posao - primetio je premijer Aleksandar Vučić.

Jedan broj izbeglica rešio je da ostane u Mađarskoj, a policija te zemlje je poručila da njihove porodice mogu da dođu iz Srbije i da im se pridruže.

Predsednik Međunarodnog komiteta spasa (IRC) Dejvid Miliband istakao je da događaji na srpsko-mađarskoj granici otkrivaju "mračnu stranu evropskog karaktera".

- Svako ko ima bar gram morala je zaprepašćen onim što se dešava u tim delovima Evrope - rekao je Miliband.

2024 © - Vesti online