Utorak 11.05.2010.
11:08
Vestionline

Đelić traži ratifikaciju SSP-a u junu

Zatražio ubrzanje procesa pridruživanja Srbije EU: Božidar Đelić

"Tražio sam podršku da se, na bazi onoga što očekujemo od posete tužioca Bramerca, a to je verujemo pozitivan izveštaj, sredinom juna na Savetu ministara EU pokrene procedura za ratifikaciju SSP", rekao je Đelić, koji učestvuje na Evropskom forumu u Briselu, prenosi "Dojče vele".

"Istovremeno sam apelovao na formiranje konsenzusa unutar Unije da se da 'zeleno svetlo' Evropskoj komisiji za razmatranje srpskog zahteva za kandidata za članstvo, podnetog u decembru prošle godine", naglasio je Đelić.

 

EU očekuje konkretne poteze

 

Predsednik Evropskog parlamenta Jirži Buzek se, posle sastanka sa Đelićem, osvrnuo na borbu Srbije protiv kriminala, pogotovo kada je reč o procesuiranju ratnih zločina, naglasivši da mu je poznat stav i predsednika i Vlade Srbije o tom pitanju, ali i da EU očekuje i konkretne korake u tom pravcu.
"San srpskih građana o Evropi može biti ostvaren uz naporan rad. Srbija je počela sa napornim radom i već napravila progres u pravcu naše saradnje. Zapadni Balkan je važan za EU, a Srbija igra odlučujuću ulogu u tom regionu", izjavio je on.

On je posle razgovora s evropskim komesarom za proširenje Štefanom Fileom i predsednikom Evropskog parlamenta Jeržijem Buzekom, rekao i da je zatražio da se dođe do jedinstvenog stava članica EU o tome da Evropska komisija izradi "mišljenje" za davanje statusa kandidata za članstvo Srbiji u EU.

Đelić je primetio da u junu treba da se održe izbori u Holandiji i Belgiji, a nije izvesno da će se dotad formirati i nova vlada u Velikoj Britaniji, što nisu povoljne okolnosti za postizanje jednoglasnosti oko naloga Evropskoj komisiji da izradi "mišljenje" za kandidaturu Srbije za članstvo.

 

Potpredsednik srpske vlade je rekao da je u susretima s evropskim čelnicima u Briselu, kao i proteklih dana sa visokim zvaničnicima Nemačke i Italije, predložio da se na susretu 2. juna u Sarajevu između predstavnika EU i Zapadnog Balkana razgovara i o snaženju konkretne saradnje u instrastrukturi, energetici, ekologiji, socijalnim pitanjima i ekonomiji znanja.

Time bi zapadnobalkanske zemlje i EU počeli "strategijski dijalog" na tim poljima, gde bi se utvrdili zajednički projekti i dobila i zajednička podrška.

Đelić je potvrdio da je za učešće Srbije i Kosova i Metohije na sarajevskoj konferenciji nađena prihvatljiva formula, ali je podvukao da to nikako ne znači da će Srbija ikada priznati nezavisnost svoje južne pokrajine.

U susretima sa zvaničnicima Evropske unije je, po Đelićevim rečima, veoma ojačan kredibilitet Srbije u onome što srpske vlasti čine na terenu u bitki protiv organizovanog kriminala, jer to nailazi na snažnu podršku svih partnera u evropskoj dvadesetsedmorici. Ta bitka nije dovršena.

2024 © - Vesti online