Janša traži milion evra za duševni bol
Ustavni sud je presudu bivšem slovenačkom premijeru u slučaju nabavke vojnih vozila od švedske firme Patrija ukinuo, a presuđeno je da novog suđenja ne može da bude zbog zastarelosti čitavog slucaja.
Pročitajte još:
* Slovenija: Bivši premijer, poslanik i zatvorenik se vraća u parlament
Janšin advokat Franci Matoz nije želeo da potvrdi takav zahtev za odštetu rekavši za POP-TV da je poništenje presude pokazalo da je Janša nevin proveo u zatvoru 176 dana, ali da će o eventualnom zahtevu za odštetu razmišljati kasnije.
Portal slovenačkog Telekoma navodi da sudovi obično nevino osuđenima dosuđuju minimalnu odštetu od oko 50 evra za svaki dan proveden u zatvoru.
Nadoknada za duševni bol
Mediji tvrde da će Janša tražiti oko milion evra, ali da bi se sa državom mogao nagoditi za oko 500.000 evra. Kako tvrde mediji, Janša će se u tužbi pozvati na specifične okolnosti svog slučaja.
Pravnici navode da su specifične okolnosti za višu odštetu od uobičajene u njegovom slučaju da je on političar kome je cela afera nanela mnogo štete jer je izbila u vreme dok je bio predsednik vlade tako da je jako štetila njegovom ugledu i njegovoj političkoj stranci u političkoj borbi.
Dodatni razlog za visoku odštetu u njegovom slučaju bi mogao da bude da za vreme boravka u zatvoru nije mogao da brine o porodici i o dvoje maloletne dece koju ima sa drugom suprugom.
Radi se o nadoknadi za duševnu bol, povredu dobrog imena i ličnih prava, kao i materijalne i nematerijalne štete nanete boravkom u zatvoru.
Pre dve godine dobio samo 21.500 evra
Janša je od finskog novinara Magnusa Berglunda, koji je 2008. godine izneo tvrdnju da je tadašnji slovenački premijer od finske fabrike Patria za nameštanje tendera za nabavku oklopnih vozila, sudskim putem tražio odštetu od milion evra ali mu je sud u Ljubljani 2012. godine dodelio samo 21.500 evra, a njegovu žalbu na ovaj iznos odštete odbio.
Ustavni sud je na kraju ukinuo pravosnažne presude Janši i još trojici osuđenih u ovom predmetu, a čitav postupak je zaustavljen jer je na kraju zastareo.
Slovenački mediji navode da su sudski troškovi bili enormni, a procenjuju se na pet miliona evra, pa se sad postavlja i pitanje ko je i za to kriv.
Janša je, pošto je čitav proces zaustavljen zbog zatrarelosti, izjavio da bi trebalo da pošalje račun onima koji su slučaj i inicirali iz političkih razloga i zatražio kadrovske promene u pravosuđu.
Komentarišući obustavu slučaja, premijer Miro Cerar je rekao da ni za Sloveniju kao pravnu državu ni za Janšu i ostale koji su bili optuženi da čitava ta stvar ostane bez epiloga jer tako ostaju sumnje da stvari oko Patrie nisu do kraja rašćišćene.
Predsednik slovenačkog Vrhovnog suda Branko Masleša je obaranje presude prokomentarisao rečima da je ustavni sud ovom presudom postavio novi i teži standard za dokazivanje korupcije na sudovima, čime će borba protiv te pojave biti zahtevnija.