Ponedeljak 31.08.2015.
22:49
B. Đokić - Vesti

Špijun amater robijao 30 godina

Podrška Džonu Polardu

On je imao pravo da traži uslovno puštanje na slobodu u novembru 2015. i vlada predsednika Baraka Obame je nagovestila da se neće protiviti. Ipak, Polard će morati da ostane u SAD sledećih pet godina, a mnogi su ovu odluku američkih vlasti protumačili kao ustupak predsednika Baraka Obame Izraelu, koji se oštro suprotstavlja nedavno potpisanom sporazumu SAD i Irana oko spornog nuklearnog programa.

Polard nije nikakav špijunski mag, vrsni obaveštajac koji je prevario sve, već avanturista koji je iz ličnog osećaja misije i želje da pomogne Izraelu, odnose SAD sa ovom zemljom doveo pred ispit. Polard je uhapšen 1985. godine, a posle dve godine osuđen na doživotnu robiju pošto je predavao Izraelu vojne tajne, kao što su detalji o američkoj obaveštajnoj službi, naoružanju i opremi za ometanje radara na Bliskom istoku. Jedini je Amerikanac koji je dobio doživotnu robiju jer je prosleđivao tajne savezniku.

Polard je rodom iz Teksasa i odmalena je imao snažan osećaj pripadnosti jevrejskom narodu i želju da pomogne Izraelu. Putovao je u Izrael na studentske razmene, ali je često pravio probleme. Kao student na Standfordu hvalio se da je dvojni državljanin SAD i Izraela, tvrdeći da radi za Mosad, izraelsku tajnu službu, te da je pukovnik izraelskih odbrambenih snaga.

Pokušao je posle studija da se zaposli u CIA, ali je odbijen nakon poligrafa gde se otkrilo da je koristio droge. Uspeo je međutim da se zaposli u Mornaričkoj obaveštajnoj službi. I tamo je nastavio da laže i više puta bio na ivici otkaza, ali su ga spasli propusti u birokratskom sistemu ove agencije. Uskoro postaje analitičar Mornaričke obaveštajne službe. Ubrzo juna 1984.

Betonska ćelija

Od presude traju napori svih izraelskih vlada da se Polard oslobodi, ali su do sada bili neuspešni. On je dugo robijao u zatvoru Marion, poznatom kao novi Alkatraz, gde su zatvoreni najokoreliji kriminalci u SAD. Godine je provodio zatvoren u betonskoj ćeliji, sa samo pola sata šetnje u toku dana.

godine upoznaje pukovnika Aviema Sela, veterana Izraelskog ratnog vazduhoplovstva, koji je u Njujorku bio na postdiplomskim studijama. Nudi mu da špijunira SAD za Izrael. Tako je Polard počeo da prosleđuje poverljiva dokumenta Seli. Kao amater brzo je i otkriven. Već 1985. saradnik ga je prijavio kako iznosi poverljive materijale Mornaričke obaveštajne agencije. Njegov šef je primetio na Polardovom stolu tajna dokumenta koja nemaju veze sa poslom kojim se bavio, antiterorizmom na Karibima. Odmah je slučaj počeo da ispituje FBI.

Saslušan je i dozvoljeno mu je da pozove ženu, kojoj je tokom razgovora rekao šifru "kaktus", koja je bila znak da je u nevolji i ona je počela da uništava dokumenta koja su bila u kući. Ubrzo je Polard priznao na poligrafu da je prosleđivao tajna dokumenta, ali nije pomenuo Izrael. Klupko je brzo počelo da se odmotava. Pušten je na slobodu, a kada je 21. novembra 1985. godine pokušao da uđe u ambasadu Izraela u Vašingtonu i zatraži azil, čuvari su ga izbacili iz kruga ambasade, pa su ga agenti FBI uhapsili.

Odmah potom Sela i još dva izraelska agenta uključena u operaciju pobegla su iz Njujorka. Sutradan je uhapšena i Ana, Polardova supruga. Izraelci nisu želeli da sarađuju sa američkim vlastima i pokušavali su da celu istragu uspore. Sela je ipak optužen u SAD za špijunažu, ali nikad nije izručen.

Polard je priznao špijunažu za Izrael i na suđenju je 1987. godine dobio doživotnu kaznu zatvora, a njegova supruga je osuđena na pet godina robije.

2024 © - Vesti online