Nedelja 30.08.2015.
09:22
Tanjug

Ultimatum vladi: Dajemo vam još 72 časa...

Mašući libanskim zastavama ljudi, žene i deca su preplavili Trg Mučenika, koji se nalazi na liniji koja je delila hrišćane i muslimane tokom građanskog rata od 1975. do 1990. godine, prenosi AFP.

Protestu su prethodile demonstracije prošlog vikenda, koje su prerasle u nasilje kada se deo demonstranata sukobio s policijom.

Podrška

Demonstracije solidarnosti sa protestima u Bejrutu su održane i u Britaniji i Nemačkoj. U Britaniji su demonstranti nosili transparente na kojima je pisalo "Srušite sektaški režim", što je aluzija na raspodelu javnih funkcija prema verskoj pripadnosti. U protestu na berlinskom trgu Aleksanderplac nošeni su transparenti sa natpisom "Vaš smrad se oseća čak do Berlina".

U subotu su, međutim, protesti bili mirni, izuzev što je nakon njih grupa mladih nastojala da pomeri red bodljikave žice, zapalila đubre i gađala policajce kamenjem. Policija je saopštila kako je uhapsila neke od "izgrednika", od kojih su se organizatori protesta ogradili.

Demonstracije su deo kampanje "Smrdite", motivisane gomilanjem đubreta po ulicama Bejruta nakon što je do skoro korišćena deponija zatvorena, a vlasti nikom nisu dodelile posao organizovanja nove.

Organizatori demonstracija traže da ministar za prirodnu sredinu Mohamad Mahnuk podnese ostavku i da opštine preuzmu odgovornost za odnošenje smeća.

Takođe se traži da oni koji su odgovorni za nasilje prošlog vikenda budu kažnjeni, pre svih ministar unutrašnjih poslova Nohad Mahnuk, kao i da budu održani parlamentarni i predsednički izbori.

- Dajemo vladi 72 časa. Ukoliko se našim zahtevima ne udovolji do utorka uveče, pojačaćemo pritisak - izjavio je jedan od organizatora protesta ne ulazeći u detalje.

Libanska skupština je dva puta sebi produžavla mandat od 2009. godine, a od maja prošle godine nije u stanju da izabere predsednika zemlje. Osim toga, u Libanu su već hronični nestanci struje i vode, a situaciju otežava i više od milion izbeglica iz Sirije.

Protest podržavaju brojni poznati libanski glumci, pevači i drugi umetnici. Mnogi ga vide kao veliku promenu u odnosu na nekadašnje demonstracije koje su obično organizovale političke partije da bi progurale neki svoj interes.

- Nekada bi politički lideri organizovali proteste, ali danas u njima učestvuju sve zajednice jer su svi ugroženi - ističe poznati libanski pevač Gasan Saliba.

2024 © - Vesti online