Četvrtak 27.08.2015.
12:30
Vesti

Kisela kiša pre Preobraženja

pixabay.com
 

To nije neobično s obzirom na to da je reč o praznicima koji prate Sunčevo kretanje. Međutim, pošto je u pitanju stari srpski kalendar, nepoznato je kako su naši preci znali i na osnovu čega su odredili datume kojima su praktično obeležili neobične promene na Suncu koje se tek u moderno doba, pomoću moćnih instrumenata, registruju.

Naime, u nedelji oko praznika Preobraženje, kiša koja pada je izmenjenog hemijskog sastava. U kapima ove kiše su pronađeni teški hemijski elementi koji dolaze sa Sunca kroz mlaz elementarnih čestica koje se zovu Sunčev vetar. Posle Preobraženja, koncentracija tih čestica je znatno manja pa kiša od blago kisele postaje neutralna.

Uobičajeni elektromagnetni ciklusi na Suncu izazivaju zagrevanje severne Zemljine hemisfere, upravo gde se nalazi i Srbija. Naš narod je nekako znao da je period između Đurđevdana i Preobraženja vreme ustanka.

Hajdučki rastanak

Slično je sa verskim praznikom Mitrovdan, koji su naši preci smatrali danom posle koga se ljudi i stoka sklanjaju na sigurno, čekajući zimu. Taj datum je poznat kao hajdučki rastanak. Meteorološki sateliti su dokazali da upravo od tog dana Sunce smanjuje aktivnost na severnoj hemisferi i na taj način najavljuje uvod u zimu. Pošto je reč o savršenoj preciznosti našeg kalendara i promenama elektromagnetizma Sunca, smatra se da ovo ne može biti slučajnost, pa ostaje misterija kako je naš stari narodni kalendar izračunat.



 

2024 © - Vesti online