Četvrtak 27.08.2015.
05:09
N. S. Preradović - Vesti

Guvernerka brani banke, a ne građane

Reuters/D.B.
U Srbiji oko 30.000 dužnika u švajcarskim francima

Naime i pored sudske odluke da su bankarske kamate nelegalne, većina klijenta nije u mogućnosti da vodi duge i skupe sporove protiv banaka.

Čak je i guvernerka Jorgovanka Tabaković obeshrabrila dužnike rečima da samo poništenje odredbe ugovora o kamati automatski ne znači neplaćanje kamate. Ona je pozvala oko 30.000 dužnika da nastave da plaćaju i da sporove sa bankama rešavaju mirnim putem, jer je vođenje sudskih sporova neizvesno.

Četiri nepovoljna modela

U Srbiji su banke po nalogu NBS ponudile klijentima četiri modela za rešavanje problema. Dva uključuju konverziju zajma u evre, a dva sniženje kamatne stope, odnosno mesečne rate.
Nijedan model nije povoljan za klijente.

Za razliku od Srbije, susedne zemlje se trude da reše problem svojih očajnih građana. Hrvatska je odlučila da građane zadužene u švajcarcima obraduje konverzijom kredita u evre, uz otpis dela glavnice kredita.

U Crnoj Gori je već stupio Zakon o konverziji kredita iz franaka u evre, a fiksna kamatna stopa iznosiće 8,2 odsto na godišnjem nivou. Krajem prošle godine u Mađarskoj je odlučeno da se krediti u francima i evrima pretvore u forinte po fiksnom kursu ispod tržišne vrednosti.

Dejan Gavrilović, predsednik Udruženja Efektiva iz čijeg je udruženja klijent u korist koga je sud presudio kaže da je u pitanju veliki korak, odnosno ohrabrenje za sve druge slučajeve. On poziva državu da na osnovu ove presude preduzme određene korake.

Advokat Vojin Biljić smatra da treba sačekati pravosnažnu odluku, jer banke mogu da obore prvostepenu. Njegov kolega Borivoje Borović, međutim, očekuje povoljan ishod za sve koji budu vodili slične sporove "jer je ugovaranje nepromenljive kamate nezakonito".

2024 © - Vesti online