Sreda 26.08.2015.
03:23
B. Božin - Vesti

Evropski odgovor na izbegličku krizu

Reuters
Složni: Angela Merkel i Fransoa Oland

- Nemačka i Francuska očekuju da sve zemlje članice u potpunosti realizuju ovo azilantsko pravo u praksi. Ako se ne budu držale zajedničkog dogovora, Komisija EU mora izdejstvovati da se to - konačno desi, kazala je šefica vlade u Berlinu.

Merkelova i Oland su se složili da su neophodni "zajednički standardi" za registrovanje, smeštaj i vraćanje izbeglica, kao i "fer raspodela azilanata". Ona je insistirala da se to što pre sprovede, jer se "odugovlačenja više ne mogu prihvatiti".

To važi i za uređenje prihvatnih centara u Grčkoj i Italiji, još u toku ove godine.

Za Olanda je trenutna izbeglička krizu u Evropi - "vanredna situacija". On dodaje da "odgovornost za izbeglice ne može da bude prepuštena jednoj pojedinačnoj zemlji".

Dvoje državnika se založilo da se na nivou EU utvrdi lista sigurnih zemalja porekla, s ciljem da se odbijeni azilanti iz tih država brže deportuju, jer nisu politički progonjeni. Nemačka je prošle godine sama proglasila Srbiju, BiH i Makedoniju za sigurne države, a sada je bilo reči o tome i da se Albanija, Crna Gora i Kosovo stave na listu jer najviše izbeglica sa Balkana dolazi upravo u Nemačku u potrazi za azilom.

Merkelova: Neonacističko nasilje "odvratno"

Povodom rasističkog protesta neonacista protiv prihvatnog centra Hajdenau, Merkelova je juče izjavila: "Odvratno je kako ekstremni desničari i neonacisti pokušavaju da šire tupe poruke mržnje, ali je isto tako sramno kada građani, čak i porodice sa decom takve stvari podržavaju marširajući sa njima."

Gabrijel prvi sa izbeglicama

Vicekancelar Zigmar Gabrijel prvi je posetio Hajdenau i razgovarao s izbeglicama. Od policije i tužilaštva je zahtevao da oštro postupaju i pritvore svakoga ko učestvuje u neredima. "Tim tipovima ne treba dati ni milimetar prostora. Oni moraju u zatvor."

2024 © - Vesti online