Nedelja 16.08.2015.
17:17
Srna

Koliko je darežljiva srpska dijaspora?

Reuters/A. W.
Srbima najviše novca stiže od rodbine iz Nemačke, Austrije, Švajcarske i Francuske

Prema statistici, svaki stanovnik Srbije dobija "13. platu" od člana porodice u inostranstvu ili oko 400 evra, što dijasporu ove zemlje svrstava među 20 najdarežljivijih u svetu.

U proseku svako domaćinstvo 15 odsto svoje potrošnje bazira na novcu koji stiže iz inostranstva, a ova sredstva u bruto domaćem proizvodu (BDP) učestvuju sa 10 odsto, prenosi RTS.

Prema podacima Svetske banke, ukupan iznos doznaka u 2014. godini bio je 2,6 milijardi evra, a u prvoj polovini ove godine zabeležen je rast od 12 odsto. Stručnjaci kao jedan od razloga navode oporavak svetske ekonomije.

Čak dve trećine novca dolazi iz Nemačke, Austrije, Švajcarske i Francuske. Zvaničnim putem, preko banaka, oko dve milijarde evra svake godine, a autobusom, preko prijatelja i porodice, stigne najmanje još pola te sume.

U Srbiju je od početka tranzicije 2001. godine do danas evidentirano 27 milijardi evra doznaka. Vrednost direktnih stranih investicija je 20 odsto manja.

Urednik portala "Kamatica" Dušan Uzelac kaže da se na makroekonomskom nivou svi prilivi iz inostranstva po osnovu doznaka smatraju kao jedna vrsta kompenzacije odliva te radne snage.

- Građani, koji nisu mogli da ovde nađu posao, privređuju i doprinose, to su uradili na taj način u inostranstvu. I, naravno, da utiču na sva privredna kretanja, a samim tim i na stabilnost kursa - kaže Uzelac.

Zvonimir Šošević iz Uprave za saradnju sa dijasporom kaže da je kod srpske dijaspore jedno vreme postojala jaka emocija prema rodnom kraju i poreklu, ali sada ta emocija lagano slabi.

Trend iseljavanja iz Srbije se nastavlja, pa se procenjuje da će doznake ostati siguran devizni prihod građana.

Iz Srbije sada odlaze mahom visokoobrazovani, pa će transfer novca vremenom preći u transfer znanja i tehnologija.

2024 © - Vesti online